Czytasz dzięki

Hedging na rynkach zagranicznych dzięki ETF

Materiał partnera sekcji: BOŚ
opublikowano: 23-07-2015, 22:00

Pogorszenie koniunktury to dobry moment na pytanie o zabezpieczenie przed spadkami

DAWID BŁASZCZYK

Kierownik ds. Rozwoju Rynków Zagranicznych Dom Maklerski BOŚ

W ostatnim czasie z powodu zagrożenia wyjścia Grecji ze strefy euro oraz gwałtownych spadków na giełdzie w Chinach mieliśmy do czynienia z lekkim pogorszeniem koniunktury na europejskich i amerykańskich giełdach. Jest to dobry moment, aby zadać sobie pytanie, jak inwestor mający aktywa na tych rynkach może się zabezpieczyć przed falą spadkową. Jednym z najprostszych instrumentów, który można wykorzystać do zabezpieczenia

portfela, są fundusze ETF, mocno rozpowszechnione na zagranicznych rynkach. Chodzi głównie o ETF typu inverse, których zadaniem jest zarabianie w momencie spadku instrumentu bazowego np. indeksu. Ich cena rośnie (zarabiamy), gdy instrument bazowy (indeks) traci na wartości.

W ofercie ETF „spadkowych” mamy zarówno instrumenty, które dają ekspozycję na szeroki rynek, czyli np. indeks S&P500czy Nasdaq100, jak i poszczególne branże, np. biotechnologię czy finanse. Możemy także znaleźć ETF typu inverse lewarowane, które mają wbudowaną dźwignię x2 lub x3. W ich przypadku jednak przy dużej zmienności odzwierciedlenie zachowania indeksu może być nieefektywne.

Innym instrumentem są ETF oparte na kontraktach na indeks zmienności VIX,

który w przypadku załamania trendu wzrostowego mocno zyskuje na wartości. iPath S&P 500 VIX Short Term Futures jest wykorzystywany przez inwestorów zarówno do zabezpieczenia portfela, jak i strategii spekulacyjnych. Sprawdza się on najlepiej przy przewidywaniu krótkoterminowych korekt.

Zabezpieczanie się za pomocą funduszy ETF ma kilka znaczących zalet. Po pierwsze, ETF są instrumentami zachowującymi się jak akcje, czyli w przypadku instrumentów dających ekspozycję na spadki nie ma potrzeby wnoszenia depozytu zabezpieczającego (ani jego monitorowania, aby nasza pozycja nie została zamknięta).

Po drugie, ETF nie mają terminu zapadalności, jak kontrakty czy opcje, więc nie ma potrzeby rolowania pozycji. Po trzecie, ETF są dość prostymi i przejrzystymi instrumentami, dlatego nawet średnio zaawansowani inwestorzy są w stanie używać ich skutecznie. Oczywiście, skuteczność zabezpieczenia będzie determinował również moment otwarcia pozycji. W przeciwnym razie zamiast zabezpieczenia ograniczymy swoje zyski z posiadanego portfela.

Nic również nie stoi na przeszkodzie, żeby używać ETF inverse do spekulacji, czyli kupować je, gdy przewidujemy zbliżające się spadki, nie mając w portfelu instrumentów bazowych. Ale to już materiał na zupełnie inny artykuł.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera sekcji: BOŚ

Polecane