Heinz i Samsung rozwijają skrzydła w Polsce

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 29-04-2010, 00:00

Kostrzyńsko-słubicka strefa urośnie. Dzięki temu m.in. rozbudują się fabryki we Wronkach i Pudliszkach.

Kostrzyńsko-słubicka strefa urośnie. Dzięki temu m.in. rozbudują się fabryki we Wronkach i Pudliszkach.

Resort gospodarki zamierza poszerzyć Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną (KSSSE). Wejdzie do niej 64,3 ha, ale jednocześnie wyłączone zostanie 55,3 ha. Dzięki poszerzeniu strefa szacuje, że powstaną 1133 miejsca pracy, a inwestycje sięgną 370 mln zł.

Zanosi się na kolejną w tym roku w KSSSE inwestycję światowego koncernu z branży spożywczej. Po AB Foods, który wyda 190 mln zł na zakład produkujący herbatę Twinings, są spore szanse, że w tym roku zezwolenie na projekt odbierze HJ Heinz Polska, który w Pudliszkach zatrudnia dziś 750 osób. Firma chce wydać 26,6 mln zł i stworzyć 30 miejsc pracy. Na swojej działce zamierza wybudować hale i do końca 2011 r. uruchomić produkcję konserw mięsno-warzywnych.

— Wszystko odbyło się bardzo sprawnie. Na początku roku firma poinformowała nas o swoich planach, w marcu złożyliśmy wniosek o włączenie części działki należącej do Heinz do strefy — mówi Krzysztof Dołganow, prezes KSSSE.

We Wronkach szykuje się do inwestycji Samsung Electronics Poland Manufacturing.

Na 20,3 ha, na których znajdują się kupione od Amiki Wronki fabryki pralek i lodówek, koreański koncern chce wydać do końca 2011 r. 68,6 mln zł. Takie są koszty, które firma może "zaliczyć" do zwolnienia podatkowego w strefie ekonomicznej, faktycznie zainwestuje 282 mln zł, nie licząc kwoty, jaką zapłaciła Amice. Inwestycja ma zostać zakończona do końca 2011 r. Koreańczycy nie tylko stworzą 250 miejsc pracy, ale także utrzymają ponad 600 istniejących. Samsung ubiega się jednocześnie o grant od rządu. Ministerstwo Finansów stoi jednak na stanowisku, że wystarczającą zachętą dla inwestora powinno być wejście do strefy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane