Helena walczy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku

opublikowano: 08-02-2018, 22:00

Polskim kandydatem w corocznym konkursie jest topola Helena z Helu.

Trwa głosowanie w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. Z Heleną, zwyciężczynią krajowej edycji konkursu organizowanego przez Klub Gaja, należący do rodziny Europejskiego Drzewa Roku, konkurują m.in. rzadka odmiana jabłoni na Słowacji, największy na świecie (odnotowany w księdze rekordów Guinnessa) dąb korkowy z Portugalii, dąb będący symbolem skautingu w Wielkiej Brytanii oraz inne niezwykłe drzewa, które przeżyły powodzie, pożary czy choroby. Helena ma 220 lat, ponad 4 metry w pasie i 30 wysokości. Nazwa nie jest przypadkowa. Podkreśla tożsamość miejsca, w którym rośnie topola, bowiem w języku staropolskim słowo „hel” oznaczało wydmę, cypel, pustkowie.

NIEZŁOMNA: Helena od 220 lat dzielnie opiera się helskiej bryzie. Topola ma ponad 4 metry w pasie i 30 wysokości. Nazwa nie jest przypadkowa. Podkreśla tożsamość miejsca, w którym drzewo rośnie: w języku staropolskim słowo „hel” oznaczało wydmę, cypel, pustkowie.
Zobacz więcej

NIEZŁOMNA: Helena od 220 lat dzielnie opiera się helskiej bryzie. Topola ma ponad 4 metry w pasie i 30 wysokości. Nazwa nie jest przypadkowa. Podkreśla tożsamość miejsca, w którym drzewo rośnie: w języku staropolskim słowo „hel” oznaczało wydmę, cypel, pustkowie. Fot. ARC

Klimat nadmorski i helska bryza próbują złamać drzewo, które dzielnie stawia im opór. Pierwszą osobą, która zwróciła uwagę na ten niezwykły okaz, był Roman Klim — miłośnik przyrodyPomorza i twórca Muzeum Rybołówstwa. Dawniej Helena stała w towarzystwie bliźniaczej topoli, która jednak nie wytrzymała silnego naporu wiatru. Pozostał po niej tylko pień, z którego stworzono rzeźbę przedstawiającą rybaków wciągających sieci do łodzi. Tym samym powstał pomnik nawiązujący do historii miasta i jego rybackiej tradycji. Konkurs Europejskie Drzewo Roku podkreśla emocjonalny związek między drzewami i lokalnymi społecznościami. Podczas plebiscytu, który trwa od 1 do 28 lutego 2018 r., każdy może oddać głos na dwa drzewa. W ostatnim tygodniu głosowanie będzie tajne, co oznacza, że na stronie internetowej nie można będzie zobaczyć aktualnej liczby głosów.

Rywalizację wygra drzewo, które otrzyma największą liczbę głosów internautów. Co roku w konkursie oddaje głosy około 200 tys. osób. Na stronie Tree Of The Year można wziąć udział w głosowaniu i poznać historie wszystkich 13 drzew biorących udział w konkursie. Wyniki zostaną ogłoszone 21 marca w Brukseli. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy