Helio pomyśli o pierwszej dywidendzie

GRA
opublikowano: 09-06-2009, 00:00

Nie każda firma narzeka. W trudnych czasach Helio pokazuje rekordowe wyniki i myśli o pierwszej wypłacie dywidendy.

Nie każda firma narzeka. W trudnych czasach Helio pokazuje rekordowe wyniki i myśli o pierwszej wypłacie dywidendy.

Z końcem czerwca importer i dystrybutor bakalii zamknie rok obrotowy 2008/09. Z sukcesem.

— Ten rok bez wątpienia będzie rekordowy. Mimo straty netto, którą tradycyjnie ponosimy w okresie kwiecień-czerwiec, zanotujemy prawdopodobnie ponad 5 mln zł rocznego zysku [wobec 4 mln zł w zeszłym roku — red.] — mówi Leszek Wąsowicz, prezes Helio.

To na tyle dobry wynik, że pozwala spółce myśleć o ewentualnej wypłacie dywidendy. Do tej pory Helio tego nie robiło.

— Byłaby to pierwsza dywidenda w historii firmy. Rozważymy taką możliwość, ale najpierw musimy mieć pewność co do wyniku rocznego — zapowiada Leszek Wąsowicz, który kontroluje 77 proc. kapitału spółki.

Narastająco po trzech kwartałach Helio ma 6 mln zł zysku netto. Bieżący kwartał należy jednak do sezonowo słabych i przynosi straty, przede wszystkim ze względu na wejście na rynek świeżych owoców. Nie zneutralizowały tego nawet święta wielkanocne, które przypadły w kwietniu.

— Święta były na początku kwietnia, więc większość sprzedaży i tak zrealizowaliśmy w pierwszym kwartale — wyjaśnia Leszek Wąsowicz.

Niski sezon spółka wykorzystuje na prace nad ofertą bożonarodzeniową. Nowe produkty zaprezentuje rynkowi we wrześniu. Buduje też nowy zakład.

— Prace idą zgodnie z planem. Kończymy kłaść fundamenty, a zakład będzie gotowy do 2010 r. — zapowiada Leszek Wąsowicz.

Jeszcze niedawno jego firma myślała nieśmiało o przejęciach. Teraz rezygnuje jednak z tych zamiarów, i to przynajmniej na rok.

— W obecnych warunkach takie transakcje są bardzo ryzykowne, przede wszystkim ze względu na trudności ze zdobyciem finansowania. Bezpieczniej jest się wstrzymać — uważa Leszek Wąsowicz.

Jego firma ma za sobą trudną przeprawę z bankiem. Fortis przyznał jej bowiem 14 mln zł kredytu na budowę nowego zakładu, ale potem zażądał renegocjacji warunków. Ostatecznie marża banku została powiększona, choć Helio nie ujawniło, w jakim stopniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu