Helio rozważy podwyżkę prognoz

Magdalena Graniszewska
opublikowano: 05-02-2008, 00:00

Dystrybutor bakalii skokowo poprawił wyniki. Przychody wzrosły o ponad 60 proc., a czysty zarobek o 70 proc.

Dystrybutor bakalii skokowo poprawił wyniki. Przychody wzrosły o ponad 60 proc., a czysty zarobek o 70 proc.

Z sezonowości w branży bakalii wynika, że okres przedświąteczny to dla niej czas żniw. Dlatego w okresie październik-grudzień Helio zanotowało rekordowe wyniki. Sprzedaż wzrosła z 20,8 mln zł do 33 mln zł. Zysk operacyjny poprawił się z 2,7 mln zł do 4,4 mln zł, a zysk netto zwiększył się z 2 mln zł do 3,4 mln zł. Oznacza to, że zysk na jedną akcję wzrósł do 0,69 zł, z 0,52 zł w takim samym okresie ubiegłego roku.

— Najbardziej cieszy nas wzrost sprzedaży. Oznacza, że zdobywamy coraz szerszy rynek. W rynku bakalii, którego wartość szacuje się na 650 mln zł, nasz udział wynosi około 7-8 proc. — podkreśla Leszek Wąsowicz, prezes Helio.

W związku z dobrymi wynikami zarząd zdecydował się podtrzymać prognozy finansowe na rok obrotowy 2007/2008 (zaczyna się 1 lipca). Helio powinno mieć przychody na poziomie 50 mln zł i zysk netto wysokości 3,6 mln zł. Już teraz wykonało je odpowiednio w 80 proc. i 90 proc.

— Po świętach wielkanocnych zastanowimy się nad podwyżką prognoz —zapowiada Leszek Wąsowicz.

Zdaniem zarządu, trwający obecnie kwartał też będzie korzystny dla spółki. Ma to związek z Wielkanocą, która w tym roku wypada w marcu.

— Okres wielkanocny jest zawsze nieco słabszy od bożonarodzeniowego, ale i tak bardzo dobry w skali roku — przypomina Leszek Wąsowicz.

Helio pracuje nad zwiększeniem mocy produkcyjnych. Firma właśnie podpisała warunkową umowę kupna działki pod Sochaczewem. Do 2010 r. stanie na niej nowy zakład, który da spółce moce pozwalające na trzykrotne zwiększenie produkcji masy makowej. Za działkę Helio zapłaci 1,8 mln zł (ze środków własnych), a budowa zakładu pochłonie około 6,5 mln zł (z zeszłorocznej oferty publicznej).

Inwestorzy pozytywnie przyjęli dobre wyniki kwartalne i informację o zakupie działki. Notowania Helio wzrosły wczoraj o 24,37 proc., do 7,40 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy