Helix Biopharma szuka kapitału w Polsce

  • Alina Treptow
opublikowano: 29-04-2013, 00:00

Spółka biofarmaceutyczna potrzebuje pieniędzy na badania nad lekami na raka.

Kanadyjska spółka biofarmaceutyczna Helix Biopharma, notowana na tamtejszej giełdzie, z roku na rok nabiera biało-czerwonych barw. Wszystko przez udziałowców, których większość już pochodzi z Polski. Największym jest Sylwester Cacek, założyciel Dominetu i akcjonariusz Sfinksa. Niewykluczone, że „polski udział” jeszcze się zwiększy.

Zobacz więcej

FOT. RGB Stock

Powód? Za kolejnymi inwestorami spółka rozgląda się właśnie nad Wisłą. — Rozmawia ze średniej wielkości funduszami oraz inwestorami indywidualnymi — potwierdza osoba zbliżona do Helix Biopharmy, która zastrzega anonimowość. Nasz rozmówca zaznacza, że jest to tylko rekonesans rynku, a rozmowy mają niezobowiązujący charakter.

Te informacje udało nam się potwierdzić w jednym z funduszy oraz u inwestora indywidualnego, związanego z branżą farmaceutyczną. Pieniądze są potrzebne Helix Biopharmie na kontynuację badań klinicznych nad innowacyjnymi lekami przeciwnowotworowymi.

Pierwszy jest stosowany miejscowo przez pacjentki zmagające się z rakiem szyjki macicy. Drugi ma wspomóc walkę z rakiem płuc. Zdaniem Marcina Szuby, zarządzającegofunduszem PZU Energia Medycyna Ekologia, szczególnie interesujący jest ten drugi farmaceutyk.

— Rak płuc to nowotwór o najwyższej śmiertelności. Zarówno w Polsce, jak i na świecie więcej osób umiera na niego niż na raka piersi, prostaty i jelita grubego razem wzięte. Dotychczasowe wyniki badań Heliksa są obiecujące, choć warto pamiętać, że leki, nad którymi pracuje, wymagają dalszych nakładów, a przed ukończeniem badań klinicznych trudno powiedzieć, jakie mają szanse na rynkowy sukces — mówi Marcin Szuba.

Prezes spółki, działającej w branży farmaceutycznej, który zastrzega anonimowość, uważa, że inwestycja w Heliksa na tym etapie — czyli przed zakończeniem badań klinicznych — wiąże się z dużym ryzykiem.

Nie przeraził się nim Sylwester Cacek, prezes Sfinksa, który zainwestował w kanadyjską spółkę w 2008 r. Obecnie jest jej największym akcjonariuszem z ponad 10-procentowym pakietem.

— Wartość akcji Helix Biopharmy po zakończeniu z sukcesem badań nad nowymi lekami może wzrosnąć ponadstukrotnie — uważa Sylwester Cacek. W ciągu ostatnich lat cena akcji szybowała w dół — w piątek na zamknięciu za papier płacono 2,9 zł, a wycena całej spółki wyniosła 193,4 mln zł.

— Nie zdecydowałbym się na inwestycję w spółkę przy obecnej cenie. Jest zbyt wysoka, biorąc pod uwagę niepewny rezultat — uważa jeden z inwestorów indywidualnych, który chce zachować anonimowość. Jeden z zarządzających zwraca uwagę na ewentualne rozwodnienie kapitału.

— Badania kliniczne są bardzo kosztochłonne, można się więc spodziewać kolejnych emisji. Co więcej, nie można zapomnieć, że w działach badawczo-rozwojowych dużych koncernów farmaceutycznych są prowadzone konkurencyjne badania — mówi inwestor.

Nasz rozmówca zbliżony do spółki uspokaja. Potwierdza, że ryzyko inwestycji jest duże, ale co najmniej jeden z badanych leków to szansa na przełom w medycynie.

Biznesowe gwiazdy

Helix Biopharma może pochwalić się znanymi, polskimi twarzami zarówno w strukturze właścicielskiej, jak i radzie dyrektorów. Oprócz Sylwestra Cacka, prezesa Sfinksa oraz właściciela Widzewa, drugim pod względem zaangażowania kapitałowego akcjonariuszem jest Zbigniew Łobacz, znany przede wszystkim na Pomorzu. Był właścicielem Wemy, dystrybutora płytek ceramicznych i wyposażenia łazienek. Spółka planowała wejść na giełdę, ale ostatecznie za 144 mln zł trafiła w ręce funduszu Enterprise Inwestors i po dwóch latach upadła. Rynkowi kapitałowemu bardziej znany jest Marek Orłowski, członek rady dyrektorów Heliksa. W 2010 r. sprzedał Nepentesa, giełdową spółkę kosmetyczną, koncernowi farmaceutycznemu Sanofi-Aventis.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu