Herbst: Małe i średnie firmy mają mały dostęp do kapitału

16-11-2004, 19:50

Małe i średnie przedsiębiorstwa o dużym potencjale rozwoju mają w Polsce mały dostęp do kapitału - poinformowała we wtorek podczas posiedzenia sejmowej nadzwyczajnej komisji ds. realizacji strategii "Przedsiębiorczość Rozwój Praca" wiceminister gospodarki Irena Herbst.

Herbst przedstawiła posłom rządowy projekt ustawy o Krajowym Funduszu Kapitałowym (KFK). Jak zapewniła, głównym celem powstania funduszu jest stworzenie instrumentu kapitałowego dla wzmocnienia polskich małych i średnich przedsiębiorstw o dużym potencjale rozwoju - np. takich, które zamierzają oferować nowe, nieznane na rynku produkty.

Jak powiedziała Herbst, banki "uciekają" od takich przedsięwzięć - ich zadaniem ryzyko jest zbyt duże, poza tym muszą działać zgodnie z dość restrykcyjnym prawem bankowym.

"Te ryzykowne, ale ambitne plany szybkiego rozwoju są bardzo niechętnie finansowane instrumentami dłużnymi (kredyty,

poręczenia), co powoduje, że zarówno system bankowy, jak i rozwijający się system funduszy poręczeniowych i pożyczkowych, są dla takich przedsięwzięć mało przydatne" - dodała wiceminister.

Dlatego - jak zaznaczyła - w wielu krajach takie przedsięwzięcia finansowane są z kapitałów własnych, czyli tzw. venture capital. Jednak dla małych kwot (poniżej 1 mln euro) bardzo trudno jest znaleźć inwestorów kapitałowych.

W krajach UE problem ten rozwiązywany jest poprzez wspieranie i działania wyspecjalizowanych funduszy kapitałowych, które korzystają ze środków unijnych lub budżetów państw członkowskich.

Projektowany KFK miałby stymulować istniejące już fundusze kapitałowe (w Polsce jest ich ok. 30 i inwestują głównie w

większe spółki i projekty) do wchodzenia w przedsięwzięcia o dużym potencjale rozwoju, choć dość ryzykowne.

Celem działania KFK jest gromadzenie pieniędzy i udostępnianie ich tym funduszom, które zdecydują się inwestować w

przedsięwzięcia o dużym potencjale rozwoju. Będą to inwestycje w konkretne przedsięwzięcia i tylko wespół z inwestorami prywatnymi. Jak powiedziała Herbst, powstanie KFK kosztowałoby budżet ponad 83 mln zł w ciągu 5 lat; fundusz byłby również zasilany ze środków strukturalnych UE.

Jak podkreśliła, mogłoby przynieść inwestycje rzędu ponad 2 mld 300 mln zł w latach 2005-2009, dzięki czemu mogłoby powstać 50 tys. nowych miejsc pracy.

drag/ pad/ kaj/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Herbst: Małe i średnie firmy mają mały dostęp do kapitału