Herbst: pomoc publiczna dla górnictwa jest możliwa do 2007 r

opublikowano: 11-09-2003, 11:21

(PAP) Unijne przepisy pozwalają Polsce udzielać pomocy publicznej górnictwu, ale musi ona pochodzić z budżetu państwa. Nie ma środków unijnych na restrukturyzację górnictwa - poinformowała w czwartek w Sejmie wiceminister gospodarki Irena Herbst odpowiadając na pytanie poselskie. Kraje Unii Europejskiej udzielają dopłat wyłącznie z własnych budżetów.

Herbst odpowiadała na pytanie posła Andrzeja Leppera (Samoobrona), który powiedział, że rząd nie wykorzystuje możliwości pomocy dla górnictwa.

Według Herbst, rozporządzenie unijne pozwala Polsce objąć pomocą publiczną ze środków budżetowych do 55 mln ton węgla. Tymczasem obecnie wydobycie wynosi ponad 100 mln ton. Rozporządzenie dopuszcza pomoc publiczną na likwidację kopalń, ale jedynie do 2007 r. Dodała, że udzielenie pomocy niezaakceptowanej przez UE, oznacza konieczność jej zwrotu.

Lepper pytał, czemu rząd będzie ograniczać wydobycie zamiast rozwijać przemysł chemiczny i energetyczny oparty na węglu. Wiceminister odpowiedziała, że decydują o tym prawa rynku. Węgiel jest droższy niż inne paliwa.

Rząd przyjął na początku września projekt ustawy o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006, która zakłada oddłużenie i umorzenie zobowiązań górnictwa na łączną kwotę 18 mld złotych. W przeciwnym razie upadnie Kompania Węglowa - największy koncern górniczy w Europie, o zdolnościach produkcyjnych rzędu 55 mln ton i zatrudniający 84.500 osób.

Wygaszona zostanie działalność czterech kopalń Kompanii Węglowej. Powodem jest nadwyżka węgla na rynku szacowana na 14 mln ton rocznie. Ministerstwo skarbu dofinansuje dodatkowo Kompanię Węglową do końca września 2003 r. akcjami o łącznej wartości 800 mln zł.

Projekt ustawy przewiduje również urlopy górnicze w wysokości 75 procent wynagrodzenia dla górników, którzy w ciągu trzech lat osiągnęliby prawo do emerytury.

W latach 2004-2006 budżet wyda łącznie na działania osłonowe i restrukturyzację zatrudnienia 6,2 mld zł oraz dodatkowo 3,2 mld zł na spłacenie poprzedniego programu socjalnego. Obok pieniędzy budżetowych, środki na ten cel będą pochodzić także z pożyczki Banku Światowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Herbst: pomoc publiczna dla górnictwa jest możliwa do 2007 r