Herbst: Rząd skieruje do parlamentu projekt ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym gmin

01-12-2004, 13:59

Rząd nawet bez zgody samorządu terytorialnego skieruje do parlamentu projekt ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym gmin - zapowiedziała podczas środowej konferencji "Inwestorski tor przeszkód" wiceminister gospodarki Irena Herbst.

Według niej, strona samorządowa od dwóch miesięcy blokuje prace nad projektem ponieważ samorządom pasuje obecny stan prawny. Dodała, że samorządy zarzucają rządowi, iż łamie normy konstytucyjne bowiem nie określił kosztów wejścia ustawy w życie.

"Brak planu zagospodarowania przestrzennego jest wygodny dla samorządów, ponieważ w ten sposób nie zaciągają one zobowiązań wobec potencjalnych inwestorów. Jeśli trafi się korzystny inwestor, to gmina może w każdej chwili udzielić mu pozwolenia na budowę nie kierując się przy tym żadnymi cenami" - powiedziała Herbst.

Dodała, że jest to źródło dochodów samorządów, a brak planów zagospodarowania przestrzennego często wywołuje sytuacje korupcjogenne.

Herbst podkreśliła, że obecnie od 2 do 3 proc. samorządów w Polsce ma uchwalone plany zagospodarowania przestrzennego.

Zdaniem przewodniczącego sejmowej Komisji Infrastruktury, Janusza Piechocińskiego, dochodzi do takich sytuacji, że część samorządów domaga się rezygnacji z obowiązku tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego.

"Te samorządy nie dostrzegają, że uchwalony w odpowiednim momencie plan przyczynił się do sukcesów takich gmin, jak

Piaseczno, Lesznowola czy Raszyn" - powiedział Piechociński.

mga/ mskr/ mgl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Herbst: Rząd skieruje do parlamentu projekt ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym gmin