Herman się nie boi i twardo prze na giełdę

GRA
13-11-2007, 00:00

Co z tego, że gorsza koniunktura w branży uderzyła w Dudę. Zakłady Mięsne Herman nie rezygnują z oferty publicznej.

Co z tego, że gorsza koniunktura w branży uderzyła w Dudę. Zakłady Mięsne Herman nie rezygnują z oferty publicznej.

Trwa właśnie oferta publiczna Zakładów Mięsnych Herman. Jutro poznamy cenę emisyjną (z widełek 1,8- -2,7 zł), a w czwartek ruszą zapisy dla inwestorów indywidualnych. Oferty nie opóźni słabsza koniunktura w branży mięsnej, na którą skarży się Polski Koncern Mięsny Duda. Zarząd Hermana twierdzi, że to go nie dotyczy.

— Trudno porównywać naszą firmę do Dudy. Jesteśmy średnią firmą, ale przez to bardziej elastyczną. Dzięki temu możemy lepiej reagować na zmiany na rynku — mówi Ryszard Macina, prezes Zakładów Mięsnych Herman.

Dla jego firmy spadek cen żywca wieprzowego o 20 proc. jest korzystny. Ma własny ubój i przetwórstwo, więc taka tendencja pozwala uzyskiwać wyższe marże. Jednocześnie Herman wykorzystuje takie zniżki do zwiększania zapasów. Pozwala to mu uniezależnić się od wahań cen żywca w przyszłości.

Herman nie odczuwa też na swojej skórze problemów z eksportem. Inne firmy skarżą się na spadające marże. Herman — nie.

— Pamiętajmy, że około 70 proc. naszego eksportu trafia do Azerbejdżanu, a nie do UE. Współpracujemy tam od lat z tym samym klientem i jest to zyskowna relacja — twierdzi Ryszard Macina.

Nie niepokoi go też gorsza koniunktura na rynku pierwotnym. Liczy na popyt na akcje ze strony funduszy.

— Spółka ma dobre fundamenty — przekonywali na zeszłotygodniowej konferencji przedstawiciele oferującego.

Herman chce uzyskać z rynku do 20,25 mln zł. Pieniądze wyda m.in. na przejęcia (7 mln zł). Podpisał już listy intencyjne z dwiema firmami z Podkarpacia i Śląska. Decyzję o akwizycji chce podjąć do końca listopada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Herman się nie boi i twardo prze na giełdę