Heydel: Od sprzedaży akcji Jelfy dzieli nas kilka tygodni

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-02-2006, 18:28

Wiceminister skarbu Maciej Heydel poinformował we wtorek, że rozmowy resortu z potencjalnymi nabywcami akcji Przedsiębiorstwa Farmaceutycznego Jelfa SA są już w ostatniej fazie. "Od ostatecznego rozwiązania tej kwestii dzieli nas niewiele tygodni" - powiedział Heydel podczas obrad sejmowej komisji skarbu.

Wiceminister skarbu Maciej Heydel poinformował we wtorek, że rozmowy resortu z potencjalnymi nabywcami akcji Przedsiębiorstwa Farmaceutycznego Jelfa SA są już w ostatniej fazie. "Od ostatecznego rozwiązania tej kwestii dzieli nas niewiele tygodni" - powiedział Heydel podczas obrad sejmowej komisji skarbu.

Ofertę na zakup 47,83 proc. akcji Jelfy oferowanych wspólnie przez konsorcjum: Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), Skarbu Państwa i PZU złożyły dwie firmy: litewski Sanitas i fundusz Enterprise Investors (EI).

Jak powiedział Heydel, resort skarbu analizuje ofertę złożoną przez EI. "Na pewno jesteśmy zainteresowani tą ofertą i przypatrujemy się jej" - powiedział we wtorek dziennikarzom w Sejmie wiceminister Heydel. Dodał, że przy wyborze inwestora dla Jelfy resort skarbu będzie kierować się nie tylko ceną akcji, ale również propozycjami inwestora dotyczącymi polityki lekowej i socjalnej.

W listopadzie zeszłego roku do dalszych negocjacji konsorcjum wybrało litewski Sanitas, który zaoferował 87,10 zł za jedną akcję Jelfy. Wyższą ofertę złożył EI, ogłaszając w wezwaniu 90 zł za akcję. 

Członek rady nadzorczej Jelfy Wojciech Woźniak powiedział podczas obrad komisji, że spółka potrzebuje branżowego partnera strategicznego. "Takie jest nasze zdanie. Potrzebujemy partnera, który przyniesie do Jelfy nowe produkty, które będą sprzedawane na nowych rynkach zbytu" - powiedział.

"Według naszych analiz, żaden z polskich producentów nie spełnia takiego zadania. Jedynym rozwiązaniem jest zagraniczny partner branżowy. Nie spodziewamy się, aby firmy, które są inwestorem finansowym, takie zamiary miały, ponieważ nastawione są na szybki zysk i ograniczenie kosztów, a nie wykorzystanie potencjału naszego przedsiębiorstwa" - dodał.

Wiceminister zdrowia Bolesław Piecha obecny na posiedzeniu komisji SP poinformował, że jego resortowi zależy na tym, aby w Polsce powstał jednolity koncern farmaceutyczny, pod kontrolą Skarbu Państwa, z 10-proc. udziałem w rynku. Jego zdaniem, umożliwi to prowadzenie polityki lekowej w kraju na zasadach refundacji. Piecha podkreślił, że "jeśli to możliwe do koncernu mogłaby wejść również Jelfa".

Zdaniem Hejdla, Skarb Państwa, który ma około 30 proc. akcji Jelfy ma znikomy wpływ na to przedsiębiorstwo, w związku z tym nie byłby to cenny aport dla holdingu.

Natomiast Woźniak ma nadzieję, że włączenie Jelfy do koncernu "to tylko plotki i do tego nigdy nie dojdzie".

Podczas obrad komisji Heydel stwierdził, że jego resort działa spójnie z polityką dotyczącą leków, prezentowaną przez Ministerstwo Zdrowia. "O tym chciałem zapewnić, nie ma od tego żadnych odstępstw" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane