Heyman: korzystanie z broni celnej przez Trumpa może wymknąć się spod kontroli

opublikowano: 04-06-2019, 11:25

Były amerykański dyplomata Bruce Heyman obawia się, że prezydent Donald Trump może zbyt łatwo korzystać z ceł jako broni przeciwko innym krajom.

Niedawno Trump ogłosił, że od 10 czerwca USA wprowadzą dodatkowe cło na import z Meksyku. Powodem ma być brak działań tego kraju ograniczających nielegalną emigrację przez jego granicę z USA.

Heyman, były ambasador USA w Kanadzie zwraca uwagę, że Trump „wykorzystuje kawałki starego prawa dającego prezydentowi władzę w sytuacji różnych zagrożeń dla kraju”.

- We wszystkich poprzednich przypadkach, kiedy używaliśmy ceł, chodziło o problemy dotyczące handlu. Obecnie Trump uczynił broń z ceł, aby wykorzystywać je do innych niż handel rzeczy. Teraz to emigracja. Kto wie, co będzie następne – powiedział Heyman.

Pytany o to, czego można spodziewać się na froncie wojny handlowej w najbliższym czasie wyraził jedynie nadzieję, że zakończy się ona w miarę szybko.

- Światowa gospodarka jest w znacznie bardziej kruchym stanie niż ludzie zdają sobie sprawę – powiedział Heyman. – Uważam, że cła mają wpływ globalny i mogą  przynieść niezamierzone skutki jeśli Trump będzie nadal kontynuował tą politykę – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane