Hindusi zainwestują we Wrześni 190 mln zł

MAG
opublikowano: 21-03-2011, 00:00

Uflex ma już działkę we Wrześni. W fabryce folii zatrudni 130 osób. Na początek.

Uflex ma już działkę we Wrześni. W fabryce folii zatrudni 130 osób. Na początek.

Szybki jak… Hindus. Jesienią zaczęli myśleć o inwestycji w Europie, a teraz już mogą ruszać z budową w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Invest-Park. Kto? Uflex. "PB" informował o projekcie w lutym. Teraz znamy szczegóły.

— Wydaliśmy zezwolenie firmie Flex Films Europa, spółce indyjskiego koncernu Uflex. Wybuduje we Wrześni fabrykę folii poliestrowej do produkcji opakowań spożywczych za 190 mln zł. Będzie w niej pracować co najmniej 130 osób. Hindusi kupili ponad 6 hektarów — mówi Mirosław Greber, prezes strefy.

Więcej przestrzeni

— To plany dotyczące pierwszej fazy projektu, a będzie druga — dodaje Monika Słomka z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

— Uflex kupił ostatnią działkę objętą w 2007 r. statusem specjalnej strefy ekonomicznej. Mamy nadzieję, że uda się włączyć do wałbrzyskiej strefy nowe tereny. Po sąsiedzku z naszą podstrefą leżą grunty Agencji Nieruchomości Rolnych, z którą prowadzimy na ten temat rozmowy — twierdzi Tomasz Kałużny, burmistrz Wrześni.

Produkowana we Wrześni folia poliestrowa będzie eksportowana na całą Europę, a w przyszłości również na cały świat. Notowany w Bombaju producent opakowań planuje, że nowy zakład ruszy w 2012 r. To piąta fabryka indyjskiej firmy, która produkuje już w Indiach, Egipcie, Dubaju i Meksyku i zatrudnia na świecie 5 tys. osób.

— W Polsce nie ma wielu producentów z Indii, przeważają inwestycje w centra usług. Dlatego ten projekt bardzo nas cieszy, zwłaszcza że Pradeep Tyle, prezes Ufleksu, już zapowiedział, że będzie ambasadorem Polski w Indiach — podkreśla Monika Słomka.

Szybki deal

Przedstawiciele Ufleksu rozpoczęli przygodę z Polską od spotkania w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w New Dehli w październiku ubiegłego roku. Radca handlowy przesłał informację do PAIIZ. Agencja korespondowała z firmą przez kilka dni — w efekcie 18 października do Polski przyleciał prezes firmy. Zobaczył dwie lokalizacje w Wałbrzyskiej SSE, w tym we Wrześni.

— Ten projekt zawdzięczmy dobrej współpracy z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych — podkreśla Mirosław Greber.

Pod koniec października odbyła się jeszcze jedna wizyta w wielkopolskim mieście. W listopadzie firma podpisała już list intencyjny.

31,1

mln EUR Taka była wartość indyjskich inwestycji w Polsce na koniec 2009 r. Wiele jest centrów usług, które nie kosztują dużo, choć zatrudniają wielu pracowników (m. in. KPIT Cummins czy Zensar), ale tylko pojedyncze fabryki (m.in. opakowań firmy Essel Propack z grupy Arista Tubes w Międzyrzeczu).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu