Hinduskie przedsiębiorstwa zaczną pączkować w Polsce

MAG
opublikowano: 22-01-2008, 00:00

Prezes PAIIZ wrócił z Indii. Mówi, że inwestować chcą i nowe firmy, i te, które już są w Polsce. Pierwsze rewizyty za miesiąc.

Prezes PAIIZ wrócił z Indii. Mówi, że inwestować chcą i nowe firmy, i te, które już są w Polsce. Pierwsze rewizyty za miesiąc.

Po misji w Indiach Paweł Wojciechowski, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ), jest pełen optymizmu.

— Zainteresowanie firm z sektora usług i IT Polską jest bardzo duże. Rozmawialiśmy z prezesem najważniejszej izby gospodarczej zrzeszającej spółki z tych branż: Nasscom oraz kilkoma firmami. Największe z nich w centrach usług zatrudniają nawet 100 tys. osób, dlatego rozważają możliwość uruchomienia w Polsce kilku projektów. Zainteresowanie współpracą było na tyle duże, że z częścią tych firm spotkaliśmy się dwukrotnie. Niektóre z nich zapowiedziały, że przyjadą do Polski za miesiąc — mówi Paweł Wojciechowski.

PAIIZ rozmawiała z nowymi spółkami oraz z już obecnymi w Polsce. Doszło do spotkania z Wipro („PB” informował, że chce ono, otworzyć centrum HR) oraz Tata Consultancy Services (firma zapowiedziała inwestycję w Krakowie, na razie o sprawie ucichło). W poprzednich latach centra otworzyły u nas Genpact, KPIT (Wrocław), Zensar (Gdańsk) i HCL (Kraków), a centrum księgowe przejął od Philipsa Infosys.

— Z większością tych przedsiębiorstw rozmawialiśmy — przyznaje prezes agencji inwestycji.

Powód zainteresowania Polską jest prosty.

— Indyjskie firmy odczuwają potrzeby pracy w innej strefie czasowej, aby obsłużyć klientów z Europy. Dlatego tworzą tu swoje centra. Potrzebują mnóstwa pracowników, co zapewnić im może właśnie Polska. Indyjskie przedsiębiorstwa mają w naszym kraju dostęp do pracowników posługujących się innymi językami obcymi niż tylko angielski — podkreśla Paweł Wojciechowski.

Przedstawiciele agencji spotkali się także z firmami produkcyjnymi: Tata Group, Reliance Industries, Essar, Gruppe Littlesilver, NS Coal Pvt. i Powertech Group.

Indyjskie inwestycje w centra usŁug

KPIT-Infosystems Central Europe, spółka KPIT Cummins Infosystems, uruchomiła we wrześniu 2006 r. we Wrocławiu centrum BPO i IT, w którym docelowo ma zatrudniać 500 osób.

Genpact we wrześniu 2006 r. otworzył wspólnie z GE Money centrum usług, w którym ma pracować 300 osób, firma zastanawia się nad kolejnymi centrami w innych miastach Polski.

ZenSar Technologies, która tworzy oprogramowanie m.in. dla IBM, Oracle i Microsoft, otworzyła w maju 2007 r. centrum rozwoju IT w Gdańsku. Firma otrzymała grant na zatrudnienie 350 osób, ale docelowo obiecuje zatrudnić ich 1 tys.

Infosys przejął w lipcu 2007 r. trzy centra księgowe od Philipsa, w tym łódzkie. Firma przejęła centrum wraz z 770 pracownikami i ma zamiar je rozbudować. Firma ma na świecie 72 tys. pracowników.

HCL Technologies, giełdowa spółka z obrotami przekraczającymi 1 mld USD, część grupy HCL zatrudniającej na świecie 45 tys. osób, otwiera w Krakowie centrum IT, które początkowo ma zatrudniać 150 osób, a docelowo nawet 1 tys.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane