Hipermarkety chcą zmienić prawo

[MZAT]
opublikowano: 01-12-2011, 00:00

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji jest niejasna — skarżą się organizacje branżowe.

Cieszcie się prawnicy — do poprawiania ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji biorą się organizacje handlowców i producentów. Doskwiera im przepis uznający za nieuczciwe „pobieranie innych niż marża handlowa opłat za przyjęcie towaru do sprzedaży”.

— Prawo jest niedopasowane do rynku. Potrzebne są jasne zasady i konkretne definicje, których nie ma w obecnych przepisach — mówi Renata Juszkiewcz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHID).

Chodzi przede wszystkim o pobierane od dostawców opłaty (lub wymagane od nich upusty) za akcje promocyjne (np. gazetki reklamowe), usługi logistyczne i rabaty, wpływające na wysokość obrotów.

— W rzeczywistości rynkowej funkcjonuje 30-40 opłat za usługi, które w świetle prawa są nieuczciwe. Połowa tych opłat jest dyskusyjna, ale pozostałe są elementem normalnej gry konkurencyjnej i zyskują dzięki nim obie strony — mówi Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności (PFPŻ). Obie organizacje zapowiadają utworzenie zespołu, który od stycznia rozpocznie prace nad projektem zmian w ustawie. Mają one potrwać kilka miesięcy.

— Nie chodzi o stworzenie listy opłat dozwolonych i niedozwolonych, lecz o wypracowanie definicji i mechanizmów, które pozwolą firmom i sądom jasno rozstrzygać każdą sytuację. Teraz panuje chaos, bo przepisy odwołują się do niezdefiniowanych pojęć — mówi Andrzej Gantner. Do postulowanych zmian ostrożnie odnosi się Ministerstwo Gospodarki.

— Czekamy na konkretne wspólne stanowisko organizacji branżowych. Nie chcemy głębokiej zmiany prawa, tylko zadowalającego wszystkich kompromisu — słyszymy od przedstawiciela ministerstwa. Zarówno POHID, jak i PFPŻ zrzeszają największe, głównie zagraniczne, koncerny w swoich branżach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [MZAT]

Polecane