Hipoteka straci na znaczeniu

Patrycja Otto
07-10-2003, 00:00

Już niedługo polskie prawo wzbogaci się o nowe zabezpieczenie — dług gruntowy. Będzie on alternatywą dla hipoteki.

Zakończono prace nad projektem ustawy o długu gruntowym, która wejdzie w życie do końca 2003 r.

W krajach UE ta forma zabezpieczenia cieszy się dużą popularnością. W Niemczech dług gruntowy wyparł hipotekę w 90 na 100 przypadków. Jest on o wiele bardziej elastycznym narzędziem w porównaniu z powszechnie dziś stosowaną hipoteką. Pozwala na nieograniczone modyfikacje w ramach ustalonego zabezpieczenia oraz zmiany samego kredytobiorcy.

— Dług gruntowy będzie można ustanowić na nieruchomości, udziale współwłaściciela oraz użytkowaniu wieczystym. Do jego powstania konieczne będzie zawarcie umowy w formie aktu notarialnego między właścicielem nieruchomości i uprawnionym oraz wpis do księgi wieczystej — informuje Agnieszka Tułodziecka, prezes Fundacji na Rzecz Kredytu Hipotecznego.

Dług gruntowy nie będzie powiązany z wierzytelnością. Oznacza to, że nie będzie on wygasać mimo braku wierzytelności. Natomiast przy jego przenoszeniu nie będzie wymagany wpis do księgi wieczystej. Kredytobiorca, który jako zabezpieczenia użyje długu gruntowego, będzie mógł bez ograniczeń zmieniać warunki umowy na bardziej korzystne. W przeciwieństwie do hipoteki pozwala to również na spłatę starego i zaciągnięcie nowego kredytu w ramach raz ustanowionego zabezpieczenia. Kredytobiorca przestanie być związany tylko z jednym bankiem. Obecnie formalności i koszty związane z wykreśleniem i wpisaniem nowej hipoteki ograniczają swobodę przenoszenia zadłużenia na bank, który zaproponował lepsze warunki.

Inaczej niż w przypadku hipoteki, przy długu gruntowym dopuszcza się, by wierzytelność przysługiwała jednej osobie, a zabezpieczenie zostało ustanowione na rzecz innego podmiotu.

Projekt ustawy przewiduje możliwość ustalenia powiązania długu gruntowego z wierzytelnością przez zawarcie tzw. umowy zabezpieczającej. Określać ona będzie cel ustanowienia, bądź zakres wykonywania długu gruntowego. W razie wykonania zobowiązań wynikających z umowy właściciel obciążonej nieruchomości może żądać przeniesienia prawa zabezpieczającego daną wierzytelność na siebie lub wskazaną osobę, bądź żądać jego wykreślenia z księgi wieczystej. Poza tym po upływie 30 lat od jego powstania właściciel nieruchomości obciążonej będzie mógł wykupić dług gruntowy. W tym przypadku nabędzie on dług gruntowy jako dług właściciela albo prawo to zostanie wykreślone z księgi wieczystej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Otto

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Hipoteka straci na znaczeniu