Historia monet na monetach

KZ
opublikowano: 05-06-2013, 00:00

Denar Bolesława Chrobrego to pierwsza z dwudziestu srebrnych monet z serii „Historia monety polskiej” z wizerunkami denarów, brakteatów, groszy, szelągów i dukatów.

Chrobry dostał pierwszeństwo, bo okazało się, że niesłusznie sądzono do tej pory, że pierwszą monetą na polskich ziemiach była ta opatrzona imieniem Misico. Przypisywano ją czasom Mieszka I, tymczasem jak ustalono — wybito ją, kiedy panował jego wnuk Mieszko II.

Do dzisiejszych czasów zachowały się zaledwie 3 sztuki denarów z czasów Bolesława Chrobrego. Na awersie znajduje się wizerunek strzały wyłaniającej się z pęku sześciu gałązek (w symbolice chrześcijańskiej strzała to symbol Słowa Bożego, a gałązki to uproszczone Drzewo Życia). Dookoła biegnie napis:

BOLIZLAVO DVX (Bolesław książę). Rewers monety przedstawia krzyż typu bizantyjskiego z przekrzyżowanymi ramionami.

Monetę o nominale 5 zł można licytować do 5 czerwca do godz. 13 w serwisie kolekcjonerskim NBP. Nakład to maksymalnie 20 tys. sztuka, a cena wywoławcza 63 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy