Historia rodzinna, historia mówiona

MARCIN DOBROWOLSKI
opublikowano: 18-02-2015, 07:45

Historia mówiona, "oral history", to wspomnienia, relacje, opowieści naocznych świadków. Ta metoda dokumentacji przeszłości zaczęła się rozpowszechniać na przełomie XIX i XX wieku, wraz z rozwojem odpowiednich technologii. Właśnie wtedy przychodzili na świat najstarsi bohaterowie filmu Jana Ledóchowskiego, nakręconego w oparciu o tę właśnie metodę.

Treść filmu stanowią rozmowy przeprowadzone przez autora z członkami jego rodziny. Tematem zaś kres istnienia ziemiaństwa, II wojna światowa, partycypacja w działalności niepodległościowej oraz stosunek do nowej władzy, która nastała w Polsce po 1944 roku. Trzeba przyznać, że reżyser podszedł do tematu niezwykle ambitnie - materiał porusza bardzo wiele tematów, co niekoniecznie wpływa dobrze na percepcję filmu. 

Zobacz więcej

Materiały dystrybutora

Jednym z głównych wątków jest stosunek członków rodziny do powojennych władz. Faktem jest, że niektórzy jej przedstawiciele współpracowali z komunistycznym rządem, jeden z bohaterów filmu zostaje  nawet członkiem Rady Państwa. Inna gałąź wyemigrowała do Francji, pokoleniowy kolega kuzyna-polskiego aparatczyka współpracował przez lata z Radiem Wolna Europa. Autor odważnie podnosi oba wątki konfrontując dwie różne postawy.

Niestety, problemem filmu jest to, co dla historyka stanowi jego wartość - ilość poruszanych tematów. Nie będąc członkiem opisywanych w materiale rodzin trudno połapać się w kolejnych opowieściach oraz zrozumieć koligacje łączące wszystkich przemawiających bohaterów. 

Film "Wujowie i inni" z pewnością warto zobaczyć, szczególnie interesując się historią minionego świata - polskiego ziemiaństwa, dla którego kres przyszedł w wielkiej rewolucji społecznej zapoczątkowanej 1 września 1939 r. Jednak z powodu, o którym wspomniałem wyżej radzę oglądać uważnie. I, być może, z notatnikiem. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARCIN DOBROWOLSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Historii / Historia rodzinna, historia mówiona