Historia wskazuje na dalszy ciąg wzrostów na rynkach akcji

opublikowano: 05-11-2020, 14:15

Wzrost na rynkach akcji po wyborach w USA zapowiadał zwykle dobre kolejne trzy miesiące.

W środę S&P500 wzrósł o 2,2 proc., najmocniej w dniu po wyborach prezydenckich od 1932 roku. Dane historyczne pokazują, że pozytywna reakcja rynków poprzedzała wzrost indeksu w okresie kolejnych trzech miesięcy o średnio 4,4 proc.

- Dobra początkowa reakcja po wyborach to bardzo dobry znak – powiedział Jason Goepfert, szef Sundial Capital Research Inc.

Zwrócił uwagę, że po raz pierwszy zdarzyło się, aby S&P500 wzrósł ponad 1,5 proc. dzień przed wyborami i dzień po nich.

Wynik wyborów wciąż nie jest ustalony. Większe szanse na zwycięstwo wydaje się mieć Demokrata Joe Biden. Nie nastąpiła jednak tzw. Niebieska Fala i Demokraci raczej nie przejmą kontroli nad Senatem.

- Jeśli scenariusz Biden/podzielony Kongres się zmaterializuje, rynek powinien być szczęśliwy – powiedział Esty Dwek, szef globalnej strategii w Natixis Investment Managers. – Nie będziemy mieli największego pakietu wsparcia fiskalnego, ale nie będzie również podwyżek podatków oraz regulacji, których obawiał się rynek – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane