Historyczne rekordy poprawiło 7 z 13 indeksów GPW

(Artur Szymański)
opublikowano: 25-01-2006, 17:22

Po dwóch sesjach odpoczynku, trzeci dzień tygodnia przyniósł głównym indeksom GPW nowe rekordy wszech czasów. Wszystko sprzyjało bykom, a ci skwapliwie wykorzystali nadarzającą się okazję do poprawienia szczytów. Najsilniejszymi lokomotywami hossy były akcje PKO BP i KGHM.

Po dwóch sesjach odpoczynku, trzeci dzień tygodnia przyniósł głównym indeksom GPW nowe rekordy wszech czasów. Wszystko sprzyjało bykom, a ci skwapliwie wykorzystali nadarzającą się okazję do poprawienia szczytów. Najsilniejszymi lokomotywami hossy były akcje PKO BP i KGHM.

Budżet uchwalony, w USA i Tokio indeksy wzrosły, w górę szły wskaźniki koniunktury na giełdach zachodniej Europy i umacniał się złoty – niczego więcej do szczęścia giełdowym bykom nie było trzeba. Mocne uderzenie popytu na akcje już na otwarciu środowej sesji nie mogło dziwić. Jeszcze przed południem obroty na akcjach największych spółek przekroczyły 400 mln zł.

Jednak po przekroczeniu przez WI20 bariery 2950 pkt aktywność inwestorów wyraźnie siadła. Wydawało się, że handlujący spoczęli na laurach. Indeks z miarę upływu czasu uginał się pod własnym ciężarem, co zapowiadało słabą końcówkę wzorem dwóch poprzednich dni. Pesymizm okazał się jednak przedwczesny, bo na finiszu notowań byki ponownie wzięły się do roboty. Tym samym środkową fazę sesji należy uznać za płaską korektę „w locie”.

Zamknięcie zastało indeks największych spółek na poziomie 2953,72 pkt, czyli 1,6 proc. ponad poziomem z wtorku. Rekord z 20 stycznia został poprawiony o prawie 44 pkt. Do okrągłej granicy 3000 pkt brakuje już wzrostu tylko o 1,56 proc. W tym roku WIG20 zwyżkował już o 11,25 proc.! Nowe rekordy hossy wyznaczyły także pozostałe indeksy. WIG zakończył dzień na pułapie 39351,63 pkt po 1,1-proc. zwyżce. Tylko jeden dzień przetrwały rekordy indeksów MIDWIG i WIRR.

Tak udany dzień to zasługa przede wszystkim bardzo wysokich wzrostów akcji PKO BP i KGHM, dla których domy maklerskie podniosły rekomendacje i wyceny. Zdaniem Citigroup, akcje banku warte są 38 zł i zaleca ich kupowanie. W środę na finiszu notowań osiągnęły wartość 32,8 zł, co oznacza że do wyceny brokera brakuje jeszcze zwyżki o ponad 15,8 proc.

ING Securities podniósł wycenę KGHM z 45,8 do aż 88 zł, czyli o 92 proc.! Rekomendacja rzecz jasna brzmi „kupuj”. Inwestorzy więc kupowali bez opamiętania aż walory osiągnęły wartość 81,4 zł, czyli 5 proc. wyższą niż we wtorek. Run na akcje miedziowego kombinatu usprawiedliwia kolejny rekord ceny kruszcu. Na giełdzie w Londynie za tonę płacono aż 4690 USD.

Udany dzień mieli akcjonariusze PGNiG, którego akcje skoczyły o ponad 3 proc. do poziomu 3,6 zł. Trzaskający mróz przekłada się na rekordowo wysokie zużycie gazu. Świetną passę kontynuowała Grupa Lotos poprawiając wtorkowy rekord o 1,6 proc. W połowie roku koncern ogłosi strategię rozwoju na lata 2006-2010.

Wśród spółek mniejszej kapitalizacji brylował Polnord, który poinformował o zamiarze przeprowadzenia oferty z prawem poboru. Notowania wystrzeliły o 26,7 proc. Spółka ze stajni Ryszarda Krauze chce sprzedać 5 mln nowych akcji. Cena emisyjna nowych papierów ma wynieść 10 zł, a proponowany termin ustalenia prawa poboru to 31 marca. Obecnie kapitał zakładowy Polnordu dzieli się na 3,66 mln akcji.

Wysokie wzrosty stały się rzecz jasna także udziałem kilku spółek ulubionych przez spekulantów. Mocno podrożały Capital Partners, Muza i Skotan. Część wtorkowego dorobku oddał natomiast PC Guard. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane