Historyczny wyczyn niemieckiej energetyki odnawialnej

opublikowano: 10-07-2018, 18:58

Niemieckie farmy wiatrowe i słoneczne po raz pierwszy w historii przebiły węgiel brunatny i węgiel kamienny jako źródła energii elektrycznej, co jest sygnałem, że rynek zaczyna poważnie odchodzić od najbrudniejszych paliw kopalnych.

Miks energetyczny w największej europejskiej gospodarce osiągnął punkt zwrotny, kiedy wytwarzanie czystej energii wzrosło o 10 proc. do 118 mld kilowatogodzin w czerwcu 2018 r., poinformowała we wtorek federacja BDEW. W ujęciu procentowym było to 36,3 proc.

Energetyka wiatrowa, wiatraki
Zobacz więcej

Energetyka wiatrowa, wiatraki fot. Bloomberg

Z kolei udział węgla w rynku spadł o 10 proc. od 2017 r. do 114 mld kilowatogodzin, co stanowi 35,1 proc. Pozostałe źródła to gaz ziemny (12,3 proc.), energetyka jądrowa (11,3 proc.) i pozostałe (5,0 proc.).

Stopniowe wyjście z energetyki węglowej jest już w pełnym biegu – ocenia federacja z siedzibą w Berlinie, która reprezentuje przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, w tym RWE AG i EON SE. 

Odnawialne źródła energii są w trakcie zwycięskiego marszu, ale potrzebujemy pilniej niż kiedykolwiek przyspieszyć rozwój sieci – dodaje BDEW.

Priorytet przyznany czystej energii w niemieckiej sieci energetycznej wraz z rosnącymi kosztami zezwoleń na emisję dwutlenku węgla pomogły usunąć węgiel z koszyka energetycznego. 

Według przyjętych przez niemiecki rząd ustaleń, około 50 proc. aktualnej mocy pozyskiwanej z węgla musi zostać wycofane z sieci do 2030 r. aby zrealizować cel redukcji emisji dwutlenku węgla w sektorze energetycznym.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Historyczny wyczyn niemieckiej energetyki odnawialnej