Historyczny wynik DB Polska

ET
opublikowano: 11-02-2009, 00:00

Bank odnotował w 2008 r. rekordowy wynik. Nie czas jednak na szampana, gdy kryzys czai się tuż za progiem.

Bank odnotował w 2008 r. rekordowy wynik. Nie czas jednak na szampana, gdy kryzys czai się tuż za progiem.

— Niezręcznie chwalić się wynikami w takich czasach jak obecnie, ale mamy za sobą rekordowy rok w 14-letniej historii banku — mówi Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska (DB), prezentując osiągi za 2008 r.

Bank, specjalizujący się w obsłudze przedsiębiorstw miał 112,7 mln zł zysku brutto — o 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Wspólnie z siostrzanym DB PBC, który działa na rynku detalicznym, zarobił 160 mln zł.

Historyczny jest wynik z działalności bankowej, który wyniósł 187,5 mln zł i był o 13 proc. wyższy niż w 2007 r. Udało się go osiągnąć dzięki dobrej ręce DB Polska do operacji wymiany, które przyniosły 93,5 mln zł wpływów (66-procentowa dynamika r/r). Z bankowości transakcyjnej przychody wyniosły 17,9 mln zł, a wynik handlowy zamknął się kwotą 17,6 mln zł. Na działalności powierniczej bank zarobił 3,5 mln zł.

Pomimo dobrych wyników Krzysztof Kalicki daleki jest od samozadowolenia. Nie kryje, że jest "bardzo, bardzo umiarkowanym optymistą", jeśli chodzi o przyszłość.

— Nie odczuwamy jeszcze skutków kryzysu, choć mamy świadomość, że czai się on już za progiem — mówi Krzysztof Kalicki.

Szef DB Polska wyjaśnia, że wchodzimy w fazę głębokiego spowolnienia, które w stosunku do recesji na Zachodzie może opóźnić się o jeden, dwa kwartały. Kalicki dementuje plotki krążące po rynku, jakoby banki celowo przykręcały kurek z kredytami.

— Nie ma takiej polityki. Decyzja kredytowa jest wypadkową zdolności kredytowej klienta i sytuacji gospodarczej. I jeden i drugi parametr, niestety, się pogarsza — zastrzega Krzysztof Kalicki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy