Hiszpania: afera z iberyjską szynką z polskich świń

opublikowano: 06-08-2019, 10:58

Comapa, największy hiszpański dystrybutor jamon iberico i dostawca sieci Carrefour został oskarżony o oferowanie jako lokalnej szynki produktu z polskiej wieprzowiny, donosi The Olive Press.

Stowarzyszenie Producentów Granady twierdzi, że takie oznaczenie produktu wprowadza w błąd i zażądało jego wycofania ze sklepów. Comapa przyznała, że szynka pochodzi z wyhodowanych w Polsce świń, ale zapewniła, iż produkcja jamon iberico odbywa się lokalnie.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Szynki, które przywieźli z Polski są niskiej jakości – powiedziała dziennikowi El Pais Pilar Álvarez, przedstawicielka Stowarzyszenia Producentów Granady.

Comapa podkreśla jednak, że Polska jest krajem Unii Europejskiej i standardy produkcji żywności nie różnią się tu niczym od hiszpańskich.

The Olive Press przypomina, że w 2016 roku Stowarzyszenie Producentów Granady zarejestrowało markę szynki „Jamones La Alpujarra”. W tym samym roku Comapa zarejestrowała własną, „Jamones Sierra Alpujarra”. Pierwsza musi dojrzewać 16-20 miesięcy. Szynka produkowana przez Comapa dojrzewa tylko przez 8 miesięcy. Średnia cena szynki „Jamones La Alpujarra” to 80 EUR, a szynki produkowanej przez Comapa ok. 25 EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, theolivepress.es

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy