Hiszpania anulowała sprzedaż 400 bomb Arabii Saudyjskiej

Marek Drus, thelocal.es
opublikowano: 05-09-2018, 10:05

Nowy socjalistyczny rząd Hiszpanii postanowił anulować umowę z 2015 roku na sprzedaż Arabii Saudyjskiej 400 bomb kierowanych laserem. Mogły się do tego przyczynić niedawne wydarzenia w Jemenie, gdzie w nalotach zginęło m.in. 40 dzieci.

Rzecznik hiszpańskiego resortu obrony zapowiedział, że Hiszpania odda Arabii Saudyjskiej 9,2 mln EUR zapłacone dotychczas z tytułu kontraktu podpisanego przez poprzedni rząd konserwatystów. Nie chciał wypowiadać się na temat powodów anulowania umowy.

Według mediów, do zerwania kontraktu przyczyniły się niedawne doniesienia z Jemenu, gdzie koalicja, której przewodzi Arabia Saudyjska, walczy z lokalną szyicką partyzantką Huti. W sierpniu w wyniku przeprowadzonego przez koalicję nalotu doszło do znaczących ofiar wśród cywilów. Zginęło m.in. 40 dzieci. Wywołało to falę krytyki na świecie, a Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała do przeprowadzenie „wiarygodnego i transparentnego” dochodzenia.

Amnesty International poinformowało, że Hiszpania jest jednym z większych dostawców broni do Arabii Saudyjskiej. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Drus, thelocal.es

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu