Hiszpania będzie potrzebować do 2020 r. co najmniej 4 mln imigrantów

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 06-10-2006, 17:29

Hiszpański rynek pracy potrzebuje cudzoziemców by zaspokoić potrzeby starzejącego się społeczeństwa i rozwijającej się gospodarki.

Hiszpański rynek pracy będzie potrzebować "co najmniej czterech milionów imigrantów do 2020 roku", by zaspokoić potrzeby starzejącego się społeczeństwa i rozwijającej się gospodarki - wynika z badań opublikowanych w piątek przez kataloński ośrodek badawczy Institut d'Estudis Autonomics (IEA) z Barcelony.

Finansowany przez władze autonomicznego regionu Katalonii instytut podkreśla "konieczność wchłonięcia w nadchodzących latach większej liczby migrujących pracowników" na hiszpańskim rynku pracy.

"W perspektywie roku 2020 hiszpański rynek pracy będzie potrzebować ok. 4 mln nowych pracowników" z zagranicy - wskazuje komunikat władz katalońskich.

Rosnące zapotrzebowanie na pracę imigrantów bierze się z dużego spadku liczebności populacji w wieku produkcyjnym w latach 2005-20 - wyjaśniają władze Katalonii, podkreślając, że jeśli kraj nie wchłonie nowych imigrantów, populacja ludzi w wieku 16-64 lata zmniejszy się o 1,2 mln.

Zjawisko to zbiega się ze "zwiększeniem zapotrzebowania na rynku pracy, wynikającym ze wzrostu gospodarczego" - dodaje komunikat władz katalońskich.

Dynamika hiszpańskiej gospodarki, której wzrost należy do największych w strefie euro (wzrost PKB o 3,7 proc. w drugim kwartale 2006 i przewidywany o 3,2 proc. w roku 2007), będzie dopingować rynek pracy i stworzy potrzebę zatrudniania cudzoziemców.

Według IEA scenariusz najbardziej negatywny dla hiszpańskiej gospodarki mówi o słabym wzroście, który spowoduje potrzebę zatrudnienia o 2-3 mln więcej dodatkowych pracowników z zagranicy niż obecnie. Przy scenariuszu najbardziej pozytywnym łączna liczba cudzoziemskich pracowników sięgnie do 10 mln do roku 2020.

Pomiędzy rokiem 1996 a 2006 liczba cudzoziemców legalnie przebywających W Hiszpanii zwiększyła się z 257 tys. do 2,8 mln. Ocenia się, że jednocześnie w Hiszpanii przebywa od 800 tys. do miliona nielegalnych imigrantów.

Najwięcej imigrantów przybyło do Hiszpanii z Ameryki Łacińskiej, Maroka i Europy Środkowej (głównie z Rumunii, Bułgarii i Polski).

Socjalistyczny rząd Jose Luisa Rodrigueza Zapatero zalegalizował status około 600 tys. nielegalnie zatrudnionych imigrantów, co stało się powodem krytyki ze strony części krajów unijnych, m.in. Francji i Niemiec.

Hiszpański minister pracy Jesus Caldera podkreślał ostatnio, że bez składek zatrudnionych imigrantów hiszpański system zabezpieczenia społecznego nie osiągnąłby obecnej istotnej nadwyżki. (DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Hiszpania będzie potrzebować do 2020 r. co najmniej 4 mln imigrantów