Hiszpania: bezrobocie najniższe od dziewięciu lat

opublikowano: 26-10-2017, 10:50

W trzecim kwartale 2017 r. stopa bezrobocia w hiszpańskiej gospodarce spadła do najniższego poziomu od dziewięciu lat. To dobra wiadomość dla rządu, który obecnie – oprócz problemów stricte gospodarczych – boryka się z polityczną niepewnością odnośnie kryzysu związanego z niepodległością Katalonii, donosi Reuters.

Na koniec wrześnie 2017 r. wskaźnik bezrobocia spadł do 16,4 proc. z 17,2 proc. w poprzednich trzech miesiącach, wynika z danych zaprezentowanych przez hiszpański Instytut Statystyczny. To najlepszy odczyt od końca 2008 r. i lepszy od prognoz ekonomistów, które zakładały wynik na poziomie 16,6 proc. 

Zobacz więcej

Hiszpania, flaga

Bloomberg

Liczba osób pozostających bez pracy zmniejszyła się o 182,6 tys. do 3,7 mln. Wzrost zatrudnienia pochodził przede wszystkim z sektora usług, przemysłowego i budowlanego.

Choć zaprezentowane dane mają optymistyczny charakter, w zeszłym tygodni rząd premiera Mariano Rajoya obniżył prognozę wzrostu gospodarczego na 2018 r. do 2,3 proc. z 2,6 proc. oczekiwanych wcześniej, uzasadniając to politycznym ryzykiem związanym z Katalonią. Ten autonomiczny region odpowiada za około 20 proc. PKB Hiszpanii, więcej niż jakikolwiek inny.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu