Hiszpania: co trzeci obywatel poniżej 30. roku życia bez źródła dochodu

  • PAP
opublikowano: 27-04-2021, 14:24

Co trzeci mieszkaniec Hiszpanii poniżej 30. roku życia nie ma żadnego źródła dochodu - wynika z raportu opublikowanego we wtorek przez hiszpański bank centralny (BdE). Ponad 35 proc. obywateli kraju poniżej 30. roku życia nie pracuje ani nie studiuje.

fot. iStock

Podczas prezentacji dokumentu dyrektor departamentu ekonomicznego BdE Oscar Arce wskazał, że wraz z koronakryzysem należy spodziewać się pogorszenia sytuacji młodego pokolenia Hiszpanów. Odnotował, że wraz z pandemią liczba młodych obywateli bez żadnego źródła dochodu wzrosła o 5 punktów procentowych.

“Młodzi Hiszpanie mają coraz trudniejszą sytuację na rynku pracy. Pracują mniej godzin, a ich umowy są coraz krótsze” - dodał przedstawiciel BdE.

Jednym z przejawów systematycznie pogarszającej się sytuacji młodych jest według banku centralnego niski odsetek osób zdolnych kupić mieszkanie.

Z dokumentu BdE wynika, że o ile w 2006 r. własne lokum mogło sobie kupić 26 proc. hiszpańskich trzydziestolatków, to dziś na tego typu wydatek stać jedynie 7 proc. osób w tym wieku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane