Hiszpania: erupcja Cumbre Vieja najbardziej kosztowną katastrofą naturalną w historii kraju

  • PAP
opublikowano: 19-12-2021, 09:15

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma jest kataklizmem naturalnym, który doprowadził do największych strat w historii Hiszpanii. Władze regionu szacują je wstępnie na ponad 840 mln euro.

Wartość szkód wyrządzonych przez Cumbre Vieja, jak podał w sobotę portal Voz Populi, została określona w grudniowym sprawozdaniu komisji działającej w ramach rządu wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich.

Portal wskazał, że w listopadzie rząd hiszpańskiego archipelagu szacował straty spowodowane przez wulkan na ponad 900 mln euro, ale zaznaczył, że z biegiem czasu wysokość szkód została oceniona precyzyjniej i obniżona. Ostatecznie są szacowane na 842 mln euro.

W najbliższych tygodniach na La Palmie prowadzona będzie dalsza ocena strat spowodowanych przez wulkan, który 19 września wszedł w fazę erupcji. W precyzyjnym określeniu szkód może pomóc wygaśnięcie aktywności Cumbre Vieja, które nastąpiło w poniedziałek.

Wulkanolodzy z hiszpańskiego Krajowego Instytutu Geograficznego (IGN) zapowiedzieli, że uznają Cumbre Vieja za wygasły wulkan, jeśli do 25 grudnia br. nie wznowi on swojej aktywności.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że do sobotniego popołudnia potwierdzono zniszczenie na La Palmie w efekcie erupcji wulkanu 1304 budynków mieszkalnych, a także zalanie lawą 360 hektarów pól uprawnych. Kataklizm zmusił do opuszczenia swoich domów ponad 7 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane