Hiszpania i Portugalia chcę wspólnie zorganizować mundial w 2030 r.

  • PAP
opublikowano: 04-06-2021, 20:52

Władze piłkarskich federacji Hiszpanii i Portugalii przedstawiły w piątek wieczorem wspólną kandydaturę organizacji piłkarskich mistrzostw świata w 2030 roku. W ceremonii zorganizowanej w Madrycie wzięli udział szefowie obu państw.

W wydarzeniu uczestniczyli król Hiszpanii Filip VI oraz prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, a także premierzy obu krajów: Pedro Sanchez i Antonio Costa.

Tzw. "iberyjska kandydatura" organizacji mundialu w Hiszpanii i Portugalii została zaprezentowana kilkanaście minut przed towarzyskim meczem piłkarskim pomiędzy obiema reprezentacjami na madryckim stadionie Wanda Metropolitano, arenie stołecznej ekipy Atletico.

W czasie wydarzenia obie delegacje podpisały porozumienie o współpracy w ramach przedstawienia wspólnej kandydatury. Wynika z niego m.in., że w przypadku jej zwycięstwa, większość spotkań turnieju zostałaby rozegrana w Hiszpanii. Inauguracja imprezy odbyłaby się w Lizbonie, zaś finał w Madrycie.

Przewodniczący hiszpańskiej federacji piłkarskiej Luis Rubiales oraz szef związku piłkarskiego Portugalii Fernando Gomez w swoich przemówieniach wskazywali nie tylko na wielką futbolową historię obu państw, ale też na ich pozasportowe walory, m.in. gastronomiczne, kulturalne i klimatyczne.

Na zakończenie uroczystości król Hiszpanii i prezydent Portugalii wymienili się koszulkami swoich reprezentacji piłkarskich.

W ocenie portugalskich i hiszpańskich komentatorów, pomimo "silnej kandydatury iberyjskiej", głównym faworytem do organizacji mundialu w 2030 r. jest wspólna kandydatura Wielkiej Brytanii oraz Irlandii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane