Hiszpania: Ministrowie gospodarki i pracy za otwarciem rynku pracy dla Polaków

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-02-2006, 12:21

Minister gospodarki i finansów Hiszpanii Pedro Solbes jest zwolennikiem zniesienia restrykcji dla pracowników nowych krajów UE, w tym Polski - poinformowały w piątek PAP źródła w ministerstwie w Madrycie. Hiszpańska Rada Ministrów do końca kwietnia podejmie decyzję w sprawie otwarcia rynku pracy.

Minister gospodarki i finansów Hiszpanii Pedro Solbes jest zwolennikiem zniesienia restrykcji dla pracowników nowych krajów UE, w tym Polski - poinformowały w piątek PAP źródła w ministerstwie w Madrycie. Hiszpańska Rada Ministrów do końca kwietnia podejmie decyzję w sprawie otwarcia rynku pracy.

    Wcześniej minister pracy i spraw społecznych Jesus Caldera zapewnił w Brukseli, że Hiszpania zniesie restrykcje dla obywateli nowych krajów członkowskich, gdyż - wbrew obawom - po poszerzeniu UE na Wschód nie nastąpił masowy przypływ imigrantów.

    "Minister Solbes opowiada się za zniesieniem restrykcji w swobodnym przepływie pracowników z Europy Wschodniej, gdyż nie zagrażają oni rynkowi hiszpańskiemu, a przeciwnie - mogą przyczynić się do polepszenia sytuacji gospodarczej kraju" - dodały źródła.

    "Oficjalna decyzja zapadnie do końca kwietnia, kiedy mija termin nałożonego przez Hiszpanię 2-letniego okresu przejściowego w swobodnym przepływie pracowników z nowych krajów UE, w tym z Polski" - potwierdziły PAP źródła ministerstwa gospodarki w Madrycie dodając, że "Hiszpania zawsze opowiadała się za jak najkrótszym okresem przejściowym".

    Według oficjalnych danych, w Hiszpanii wydano w 2004 roku ponad 11 tysięcy zezwoleń na pobyt i prace osobom z nowych krajów UE, co - w odniesieniu do liczby ludności zawodowo czynnej - jest zaledwie ułamkiem. W 2005 roku było tylko 0,2 legalnych pracowników z tych krajów.

    Dane nie odzwierciedlają czarnego rynku pracy, któremu - według Komisji Europejskiej - restrykcje tylko sprzyjają.

    Hiszpania wprowadziła dwuletni okres przejściowy, który - jeżeli nie zostanie przedłużony - dobiegnie końca 1 maja 2006.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane