Czytasz dzięki

Hiszpania: najwięcej nowych miejsc pracy w służbie zdrowia i przy opiece nad starszymi

  • PAP
opublikowano: 21-02-2020, 20:27

Aż 25 proc. nowych miejsc pracy w Hiszpanii generuje sektor służby zdrowia i opieki nad starszymi - wynika z najnowszych danych hiszpańskiego zakładu ubezpieczeń społecznych (Seguridad Social), które obejmują rok 2019.

Starzenie się ludności dotyczy nie tylko demografii kraju, struktury zatrudnienia czy rent i emerytur, ale zmienia całą gospodarkę Hiszpanii – komentuje dziennik „El Confidencial”.

Motorem zatrudnienia stały się szpitale, domy spokojnej starości i dzienne świetlice dla osób starszych. Tworzą one więcej miejsc pracy niż turystyka, transport czy nowe technologie. I ta tendencja utrzyma się przez następne dziesięciolecia – prognozuje dziennik.

Według ostatnich danych Seguridad Social liczba osób zatrudnionych w sektorze zdrowia i opieki społecznej wzrosła o 99 tys. Stanowi to 24 proc. całego nowego zatrudnienia w 2019 roku. Z tej liczby 31 tys. osób to lekarze i personel służby zdrowia, zaś pozostałe 68 tys. to personel opieki społecznej. Żaden inny sektor gospodarki nie utworzył więcej miejsc pracy - zauważył dziennik.

Dla przykładu, w kawiarniach i restauracjach zatrudnienie znalazło prawie 39 tys. osób, w hotelarstwie – 7 tys. osób, a w sektorze informatyki – 23,5 tys., co wskazuje, że w domach starców zatrudnienie rośnie szybciej niż w hotelarstwie i informatyce razem wziętych.

Najwięcej zatrudnienia generują dzienne świetlice dla osób starszych, gdzie zatrudnienie wzrosło o 58 tys. osób. Domy spokojnej starości zatrudniły w ubiegłym roku 11 tysięcy osób.

Tworzenie nowych miejsc pracy jest pozytywne, tym bardziej, że w Hiszpanii stopa bezrobocia wciąż wynosi prawie 14 proc. – komentuje "El Confidencial". Gazeta zwraca jednak uwagę, że warunki pracy w opiece nad osobami starszymi są niepewne, a produktywność - niska. Aż 40 proc. nowych pracowników jest zatrudnianych na umowach czasowych, z niskim wynagrodzeniem, a rotacja w sektorze jest duża. Opieka nad starszymi nadal będzie więc generowała zatrudnienie, ale nie wpłynie na wzrost gospodarczy Hiszpanii – konkluduje dziennik.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu