Hiszpania popiera zwolnienia z praw własności intelektualnej dla szczepionek

  • Paweł Makosz
opublikowano: 07-05-2021, 11:06

Hiszpania popiera propozycję zrzeczenia się praw własności intelektualnej do szczepionek przeciwko koronawirusowi. W piątek przywódcy Unii Europejskiej spotkają się, aby omówić wspólne stanowisko w tej sprawie.

fot. Alex Kraus/Bloomberg

– Własność intelektualna nie może być przeszkodą w zapewnieniu sprawiedliwego i powszechnego dostępu do szczepionek – poinformował przedstawiciel hiszpańskiego rządu. Jego zdaniem należy "pilnie znaleźć konsensus w tej sprawie".

Stanowisko Hiszpanii stawia ją w opozycji do rządu Niemiec, który w czwartek odrzucił apel prezydenta USA Joe Bidena o zniesienie ochrony patentowej dla zastrzyków. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zgodziła się przedyskutować propozycję prezydenta USA.

Urzędnicy i dyplomaci w Brukseli ostrzegają, że obrady WTO dot. tego tematu potrwają co najmniej kilka miesięcy. Najprawdopodobniej rozmowy zaowocują tylko częściowymi zwolnieniami. Istnieje niewielka szansa, że kraje takie jak Niemcy i USA, których firmy były pionierami w rozwoju technologii RNA, zgodzą się odstąpić własność intelektualną konkurentom takim jak Chiny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PM, Bloomberg

Polecane