Hiszpania raczej nie zrealizuje tegorocznej prognozy wzrostu PKB

WST, CNBC
05-10-2011, 09:13

Przyjęty przez hiszpański rząd cel na poziomie 1,3-proc. wzrostu PKB w 2011 r. prawdopodobnie nie zostanie osiągnięty, powiedział w środę Valeriano Gomez, minister pracy. Dodał, że gospodarka znalazła się bardzo blisko skraju recesji, a bezrobocie cały czas rośnie.

Nie możemy wyciągnąć się z tego bagna powstałego z gigantycznego zadłużenia kraju – ocenia Gomez.

Uważa jednak, że kraj jest gotowy do rozwiązania kryzysu finansowego. Ma warunki do powrotu na ścieżkę wzrostu, ale potrzebuje kapitału i konieczna jest pilna rekapitalizacja tamtejszych instytucji finansowych.

Musimy rozwiązać problem płynności w naszym sektorze finansowym, który jest kluczem do wyjścia z kryzysu - stwierdził minister. Podkreślił też wagę eksportu, który jest istotnym czynnikiem stymulowania wzrostu kraju.

Hiszpańska gospodarka odnotowała w I kw. 2011 r. wzrost gospodarczy na poziomie 0,4 proc. Kolejny kwartał przyniósł spowolnienie dynamiki do 0,2 proc. Analitycy coraz bardziej obawiają się, że w ostatnim kwartale wynik może być ujemny. Dotychczasowa prognoza MFW zakładała z kolei wzrost gospodarczy Hiszpanii w 2011 r. na poziomie 0,8 proc.

Stopa bezrobocia sięga obecnie 21 proc. (z zasiłku dla bezrobotnych korzysta 4,2 mln osób) i jest najwyższa w całej Unii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, CNBC

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Hiszpania raczej nie zrealizuje tegorocznej prognozy wzrostu PKB