Hiszpania: Wsparcie dla firm zatrudniających prześladowane kobiety

  • PAP
opublikowano: 15-01-2018, 17:50
aktualizacja: 15-01-2018, 18:03

Rząd wspólnoty autonomicznej Aragonii na północnym wschodzie Hiszpanii uruchomił subsydia dla przedsiębiorstw zatrudniających kobiety, które padły ofiarą przemocy domowej. Wartość wsparcia dla firm wynosi co najmniej 4 tys. euro rocznie.

Jak poinformował w poniedziałek dziennik "ABC", wsparcie dla przedsiębiorców zatrudniających kobiety w Aragonii, jest wynikiem planu regionalnych władz, którego celem jest poprawa sytuacji mieszkanek regionu na lokalnym rynku pracy.

Wprawdzie już w 2013 r. aragoński rząd uruchomił zachęty finansowe dla spółek zatrudniających kobiety, ale subsydia te nigdy nie były przyznawane w związku z zawieraniem umów o pracę z ofiarami przemocy domowej.

“Władze regionu Aragonii zdecydowały, że firmom zawierającym umowę na czas nieokreślony z kobietami, które padły ofiarą przemocy domowej, należy się wsparcie z uwagi na fakt, że pomagają osobom najsłabszym na rynku pracy” - napisała gazeta.

Nowe przepisy przewidują, że każdy przedsiębiorca, który zatrudni ofiarę przemocy, otrzyma bezpośrednie wsparcie na poziomie od 4 tys. do 8 tys. euro rocznie. Jego dokładna wysokość uzależniona będzie od wieku kobiety.

W ub.r. na terytorium Hiszpanii zostało zamordowanych przez swoich małżonków lub partnerów 48 kobiet. Ze statystyk policyjnych wynika, że 66 proc. z nich miało od 31 do 50 lat.

Według prowadzonych od 2003 r. w Hiszpanii statystyk w ciągu minionych 14 lat z rąk swoich małżonków i partnerów śmierć poniosło ponad 920 kobiet. Najbardziej tragiczny był 2008 r., kiedy zginęło ich 79.

Według niektórych ekspertów do nasilenia zjawiska przemocy domowej w Hiszpanii przyczynił się kryzys gospodarczy z 2008 r., który spotęgował wzrost bezrobocia. Od 2008 r. do 2013 r. zwiększyło się ono z 13,7 proc. do 25,7 proc. W kolejnych latach nastąpił jego spadek. W grudniu 2017 r. bezrobocie w Hiszpanii wynosiło 16,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu