Hiszpania wstrzymała przekazanie pieniędzy na budowę Airbusa A380

02-01-2004, 15:55

Hiszpania wstrzymała przekazanie części funduszy na projekt budowy najnowszego samolotu pasażerskiego Airbus A380, poinformował minister nauki i technologii Juan Costa. Powodem jest zbyt mały udział jej firm w realizacji projektu.

- Część planu realizacji projektu A380 nie została wypełniona w związku z tym zdecydowaliśmy się wstrzymać w tym roku przekazanie znaczących środków – powiedział Costa nie podając żadnych konkretnych kwot.

Zaznaczył, że rząd nie przekaże żadnych pieniędzy na realizację projektu jeśli nie zostanie określony jasno udział w jego realizacji hiszpańskich firm. Według Costy, docelowo powinien on sięgać 10 proc. Tymczasem obecnie nie przekracza 8 proc.

Costa już w listopadzie informował, że rząd jego kraju rozmawia z konsorcjum EADS, właścicielem spółki Airbus, kwestię utrzymania udziału hiszpańskich firm w projekcie. Miały one produkować włókno węglowe, z którego budowane mają być skrzydła A380. EADS dążył tymczasem do przeniesienia tej części produkcji do Francji i Niemiec.

A380 ma być największym samolotem pasażerskim świata. Ma zabierać na pokład 555 osób. Nowy samolot ma pomóc Airbus SAS w zdetronizowaniu Boeinga.

MD, Reuters

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Hiszpania wstrzymała przekazanie pieniędzy na budowę Airbusa A380