Hiszpania: Zapatero obiecuje deficyt 6 proc. PKB w 2011 r.

DI, PAP
opublikowano: 11-01-2011, 15:14

Premier rządu hiszpańskiego Jose Luis Rodriguez Zapatero zobowiązał się we wtorek obniżyć w 2011 r. deficyt budżetowy do wyznaczonego poziomu 6 proc. PKB.

"Nasze zobowiązanie do osiągnięcia w 2011 r. deficytu 6 proc. (PKB) nie może być kwestionowane" - oznajmił Zapatero przedstawiając w Madrycie bilans gospodarczy swego rządu za 2010 r.

"Budżet za 2010 r. swobodnie osiągnie cel deficytu 9,3 proc." PKB - dodał szef rządu.

Jak podkreślił, na lata 2011-2015 rząd przewiduje wzrost gospodarczy rzędu "ok. 2-2,5 proc." rocznie.

"Rząd jest przekonany, że wysiłki związane z realizacją szerokich reform przyczynią się do osiągnięcia przez nasz kraj potencjalnego poziomu wzrostu" - zaznaczył.

Zapatero zapowiedział również, że przedłuży wiek przechodzenia na emeryturę z 65 do 67 lat, nawet jeśli związki zawodowe i partie opozycyjne nie poprą tego roku. Zaznaczył, że wolałby osiągnąć porozumienie w sprawie reform, ale i tak je zrealizuje, by podreperować stan finansów publicznych.

Rząd ma zatwierdzić reformę emerytalną na swoim posiedzeniu 28 stycznia. W tej chwili prowadzi negocjacje ze związkami, by zyskać ich poparcie dla tego bardzo niepopularnego kroku.

Zdaniem Zapatero, reformy "mają kluczowe znaczenie" dla zapewnienia wzrostu i obniżenia bezrobocia, które wynosi obecnie ponad 20 proc. ludności czynnej zawodowo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane