Hiszpania zwiększy ilość gazu kierowanego rurociągami do Francji o 18 proc.

  • PAP
opublikowano: 23-09-2022, 17:30
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Hiszpania podniesie poziom gazu ziemnego kierowanego rurociągami przez Pireneje do Francji o 18 proc., wynika z najnowszych zapowiedzi rządu Pedro Sancheza, według którego surowiec trafi również do innych państw UE.

fot. Bloomberg

Jak sprecyzował w piątek centrolewicowy gabinet Sancheza, decyzja o wzroście kierowanego do Francji surowca ma związek z groźbą odcięcia dostaw gazu do państw UE przez Rosję.

Według piątkowego dziennika “La Voz de Galicia” rząd Pedro Sancheza do końca września przedstawi Komisji Europejskiej plan zwiększenia dostaw gazu ziemnego do państw Unii Europejskiej za pośrednictwem Francji.

Zgodnie z dokumentem władz Hiszpanii w efekcie zwiększenia dostaw przez Pireneje do państw UE mogłoby trafić z tego kraju około 1,5 bln m3 gazu ziemnego rocznie.

Według projektu Hiszpanów w najbliższym czasie rząd nasiliłby też inwestycje w zakład regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (LNG) w porcie El Musel, na północy kraju. Dzięki temu do hiszpańskich rurociągów mogłoby trafić 8 bln m3 gazu ziemnego rocznie z cumujących w tym porcie metanowców.

Obecnie Hiszpania za pośrednictwem dwóch rurociągów kieruje do Francji 7 bln m3 gazu rocznie. Obie magistrale biegną przez Pireneje. Pierwszy z gazociągów łączy Bilbao z Marsylią, drugi zaś Nawarrę z departamentami środkowej Francji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane