Hiszpanie porządkują księgi Pol - Aquy

KZ
opublikowano: 16-09-2010, 00:00

Po I półroczu budowlana firma miała aż 147,5 mln zł straty. Kurs spadał nawet o 16 proc.

Po I półroczu budowlana firma miała aż 147,5 mln zł straty. Kurs spadał nawet o 16 proc.

Tego nie spodziewali się nawet najwięksi pesymiści, którzy z niepokojem czekali na opóźnioną o dwa tygodnie publikację raportu Pol-Aquy. Spółka, kontrolowana przez hiszpańskie Grupo Dragados, zakończyła półrocze stratą netto w wysokości 147,5 mln zł. W samym drugim kwartale ujemny wynik sięgnął 133 mln zł. Przychody skurczyły się o 5 proc., do 642 mln zł, a strata operacyjna sięgnęła 146,7 mln zł. Pierwsza reakcja inwestorów była bardzo nerwowa, a kurs spadał nawet o 16 proc. Pod koniec sesji było już dużo lepiej (-3,5 proc.).

Ogromna strata jest konsekwencją m.in. aktualizacji należności, zapasów i aktywów trwałych (co odjęło od wyniku 24 mln zł) i utworzenia odpisu na wartość przejętej kilka lat temu firmy Vectra.

— To zdarzenia jednorazowe. Bardziej martwi ujemny wynik brutto na sprzedaży, który nie wynika z zawiązania rezerw na kontrakty — uważa Maciej Stokłosa, analityk DI BRE Banku.

Problem z rentownością zleceń ujawnił się już na początku roku i dotąd przełomu nie ma.

— Nie wydaje nam się, by kolejne kwartały mogły przynieść poprawę marży. Może ona następować stopniowo w latach 2011-12, wraz z zakończeniem kontraktów z lat 2009-10 — komentuje Maciej Stokłosa.

Wtedy też inwestorzy być może doczekają się wreszcie przejrzystych i dobrych jakościowo raportów finansowych spółki. Przez ostatnie lata Pol-Aqua zasłynęła notorycznym weryfikowaniem kluczowych danych finansowych w sprawozdaniach, które przeglądał audytor. Tak było w każdym raporcie rocznym za ostatnie trzy lata. Zysk netto w nich prezentowany zawsze in minus odbiegał od danych z raportu za IV kwartał (danych narastająco). Co więcej — w kolejnym roku dane te były znów korygowane w dół, a biegły rewident niemal zawsze dopisywał długą listę uwag. Podobnie było w raportach półrocznych. Także w tym najświeższym po wprowadzeniu kolejnych korekt obniżono wynik nie tylko za porównywalny okres 2009 r. (skutek: o 6 mln zł niższy zysk operacyjny, 1 mln zł straty netto zamiast 6,7 mln zł zysku), ale też za 2007 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu