Hiszpanie wieją z Polski

Michalina Szczepańska
21-11-2011, 00:00

Giełdowa Trakcja-Tiltra sprzedaje udziały w projektach farm wiatrowych na ponad 800 MW. To rynkowa okazja, która może przyciągnąć gigantów

Z biznesu wiatrowego w Polsce wycofuje się hiszpańska Comsa Emte i Trakcja- -Tiltra (w której 35 proc. akcji ma Comsa). Do wzięcia jest połowa udziałów w deweloperskiej spółce Eco-Wind Construction, która posiada projekty farm wiatrowych na ponad 800 MW, wszystkie z uzyskanymi warunkami przyłączenia. Rynkowa wartość projektów to 250 mln zł.

— Comsa wybrała rozwijanie części budowlanej i dlatego zamierza sprzedać aktywa wiatrowe. Sprzedajemy 50 proc. udziałów w Eco-Wind Construction — 41. proc z nich należy do Trakcji-Tiltry i 9 proc. do Comsa Emte. Uzyskane wpływy zmniejszą nasze zadłużenie — mówi Maciej Radziwiłł, prezes Trakcji-Tiltry.

Rynkowa okazja

Udziały w Eco-Wind Construction mogą być niezłą biznesową gratką. Trakcji- -Tiltrze przyda się każda kwota, żeby poprawić wyniki finansowe, pogorszone przejęciem Grup Tiltra Group oraz Kauno Tiltai (za 777,5 mln zł). Koszty finansowe spółki w trzecim kwartale wzrosły o 21,9 mln zł, do 22,5 mln zł, wyniki osłabiły też ujemne różnice kursowe — wyższe o 9,6 mln zł. Przełożyło się to na zysk netto, który sięgnął 1 mln zł wobec oczekiwań na poziomie 18,2 mln zł.

— Wiele z projektów Eco-Wind wkracza w etap, w którym potrzebne są spore nakłady, a wiadomo, w jakiej sytuacji finansowej jest Comsa na macierzystym rynku i co dzieje się w hiszpańskich bankach, które na pewno nie zechcą wyłożyć pieniędzy na budowę wiatraków w Polsce. Dlatego, chociaż jest to biznes z perspektywami, Hiszpanie się wycofują, a dla inwestorów jest to świetna okazja do zakupów — mówi anonimowo osoba, która zarządza spółką zainteresowaną odkupieniem udziałów od Trakcji i Comsy.

Kolejka chętnych

Ile inwestorzy zechcą zapłacić za połowę biznesu wietrznego dewelopera? W 2009 r. Hiszpanie zapłacili za udziały około 40 mln zł. — Zakupem udziałów interesuje się kilkanaście funduszy inwestycyjnych, deweloperów farm wiatrowych i firm energetycznych — twierdzi Maciej Radziwiłł. Potencjalni kupcy nie potwierdzają, ale również nie zaprzeczają. — To znany deweloper. Półtora roku temu rozważaliśmy realizację wspólnego projektu, ale ostatecznie przedsięwzięcie nie doszło do skutku. Zakup udziałów w Eco-Wind Construction wydaje się interesujący. Akwizycje gotowych projektów to jedna ze ścieżek rozwoju PGE Energii Odnawialnej, ale nie prowadzimy na razie żadnych rozmów w tej sprawie — mówi Jacek Podlewski, prezes PGE Energia Odnawialna. — To ciekawy projekt, więc nie wykluczamy zainteresowania — twierdzi Marcin Chmielewski, prezes KGHM TFI.

Tylko po dobroci

Do transakcji nie dojdzie jednak bez zgody drugiego dużego właściciela spółki deweloperskiej, czyli Neo Investments.

— Zgodnie z umową, wszyscy udziałowcy muszą zaakceptować nabywcę. Zobaczymy, co rynek zaproponuje Trakcji i Comsie — nie tylko w wymiarze ekonomicznym, ale też w zakresie wizji przyszłości spółki. Jeśli będzie niezgodna z naszą, sami rozważymy odkupienie akcji od partnerów. Nie wykluczamy też, że przy atrakcyjnej ofercie będziemy skłonni sprzedać część akcji, żeby nowy inwestor mógł objąć większościowy pakiet. Dzisiejszy układ sił 50:50 zakłada, że to Neo Investments sprawuje kontrolę operacyjną — komentuje Piotr Beaupre, partner funduszu Neo Investments.

Jego wizja to nie tylko deweloperka (czyli zakup gruntów i przygotowywanie projektów od strony administracyjnej), ale i budowanie farm „pod klucz” oraz zachowanie części z nich w portfolio spółki. Dlatego wymarzony partner powinien mieć spory kapitał i odpowiedni know-how, bo Eco-Wind Construction nie zbudował jeszcze żadnej farmy wiatrowej.

825

MW Taka jest łączna moc projektów w portfolio Eco- Wind Construction w Elblągu, Grudziądzu, Koszalinie, Słupsku, Suwałkach, Olsztynie, Kielcach i Lublinie.

370 MW to projekty z gruntami i dokonanymi pomiarami, dla 290 MW firma uzyskała już decyzje środowiskowe, a dla

165 MW – pozwolenia na budowę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Hiszpanie wieją z Polski