Hiszpańska gospodarka rozwijała się szybciej w II kw. niż oczekiwano

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-09-2022, 12:37
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Gospodarka Hiszpanii odnotowała w I kw. br. szybsze tempo wzrostu niż pierwotnie oszacowano. Perspektywy stojące przed nią nie są jednak już tak optymistyczne, donosi Reuters.

Fot. Ralph (Ravi) Kayden/Unsplash

Według danych instytutu statystycznego INE, w okresie kwiecień-czerwiec 2022 r. PKB Hiszpanii wzrósł o 1,5 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem wobec 1,1 proc. wstępnego oszacowania. W górę zrewidowano też odczyt roczny. W tym przypadku gospodarka rozwijała się w tempie 6,8 proc. podczas gdy początkowo wyliczono dynamikę na 6,3 proc. Wyniki wsparł silny eksport, który wzrósł aż o 23 proc. r/r.

Korekcie poddano też dane za I kw., i poszła ona w dwóch przeciwnych kierunkach. O ile w przypadku zmiany kwartalnej wartość została zweryfikowana w dół z +0,2 do -0,2 proc. to licząc rok do roku podniesiono wskaźnik z 6,3 do 6,7 proc.

Aktualna prognoza gospodarcza zakłada, że w 2022 r. PKB Hiszpanii zwiększy się o 4,3 proc. i to mimo sięgającej ponad 10 proc. inflacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane