Hiszpańska gospodarka wyraźnie przyspieszyła w II kw.

02-09-2003, 09:49

Hiszpańska gospodarka, czwarta pod względem wielkości w Eurolandzie, zanotowała w drugim kwartale największe tempo wzrostu od dziewięciu miesięcy. PKB wzrósł o 0,7 proc. w porównaniu z kwartałem poprzednim i o 2,3 proc. w porównaniu z drugim kwartałem 2002 roku.

Wynik okazał się trochę lepszy od oczekiwań ekonomistów. Mediana ich prognoz szacowała tempo wzrostów na 0,6 proc. w porównaniu kwartał do kwartału.

Wzrost tempa gospodarczego w Hiszpanii to głównie zasługa spadku kosztów kredytu do najniższego poziomu od ponad 50 lat, a także obniżenia podatków, dzięki czemu w portfelach firm i konsumentów pozostało ok. 3 mld USD.

Ekonomiści zwracają uwagę, że wzrost gospodarczy w Hiszpanii wiąże się także ze spadającym bezrobociem. Od momentu objęcia w 1996 roku stanowiska premiera przez Jose Maria Aznara stworzono 3 mln nowych miejsc pracy. Pozwoliło to zredukować stopę bezrobocia o ponad połowę do 11 proc. Wciąż jest ona jednak najwyższa w krajach Eurolandu.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Hiszpańska gospodarka wyraźnie przyspieszyła w II kw.