Hiszpański bank „złych długów” kusi tanimi nieruchomościami

opublikowano: 27-11-2013, 11:55

Hiszpański bank „złych długów”, skupujący zagrożone aktywa zaoferuje na sprzedaż siedem bloków mieszkalnych, informuje Bloomberg.

Instytucja znana pod szyldem Sareb, ustalić ma ceny wywoławcze dla portfolio nieruchomości obejmujących pięć budynków w Madrycie i po jednym w Barcelonie i Guadalajarze na minimalnym poziomie, co ma zachęcić inwestorów szukających mieszkań pod wynajem. Wystawione na sprzedaż budynki powstawały w latach 2007-11.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

„Ten rodzaj sprzedaży, to będzie przysłowia bułka z masłem w nadchodzących latach. Nieruchomości przejmowane są za bezcen a ogromny popyt gwarantuje spore wpływy ze sprzedaży” – ocenia Juan Barba, szef nieruchomości w Sareb.

Rynek wynajmu mieszkań w Hiszpanii, która ma jeden z najwyższych wskaźników „posiadania mieszkań na własność” w Europie, może zwiększyć się dwukrotnie w ciągu najbliższych lat. Wśród podstaw dla takiej prognozy wymienia się ostre cięcia wydatków rządowych oraz sięgające ponad 26 proc. bezrobocie i trudności w uzyskaniu kredytu hipotecznego, co skutecznie ogranicza możliwości nabycia własnego „M”

Rosnący popyt na wynajem nieruchomości zachęca zagraniczne fundusze do inwestowania w niesprzedane domy w Hiszpanii, których „zaspas” szacowany jest przez Idealista.com (największą krajową stronę nieruchomościową) na około 1,3 mln.

W lipcu amerykański fundusz Blackstone Group, który kupił już około 40 tys. domów w USA zdecydował się kupić od władz Madrytu 18 bloków apartamentowych za 125,5 mln EUR. Z kolei bank Goldman Sachs Group wspólnie z madryckim Azora Capital zgodzili się w sierpniu zapłacić o 20 proc. więcej niż wynosiła cena wywoławcza w ofercie 32 domów socjalnych również sprzedawanych przez regionalne władze w Madrycie.

Stworzony w minionym roku Sareb, który ma zaabsorbować aktywa nieruchomościowe o wartości  50,8 mld EUR pozyskał w tym roku z ich sprzedaży już 1,7 mld EUR przebijając tegoroczny cel na poziomie 1,5 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu