Hiszpański bank „złych długów” kusi tanimi nieruchomościami

Hiszpański bank „złych długów”, skupujący zagrożone aktywa zaoferuje na sprzedaż siedem bloków mieszkalnych, informuje Bloomberg.

Instytucja znana pod szyldem Sareb, ustalić ma ceny wywoławcze dla portfolio nieruchomości obejmujących pięć budynków w Madrycie i po jednym w Barcelonie i Guadalajarze na minimalnym poziomie, co ma zachęcić inwestorów szukających mieszkań pod wynajem. Wystawione na sprzedaż budynki powstawały w latach 2007-11.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

„Ten rodzaj sprzedaży, to będzie przysłowia bułka z masłem w nadchodzących latach. Nieruchomości przejmowane są za bezcen a ogromny popyt gwarantuje spore wpływy ze sprzedaży” – ocenia Juan Barba, szef nieruchomości w Sareb.

Rynek wynajmu mieszkań w Hiszpanii, która ma jeden z najwyższych wskaźników „posiadania mieszkań na własność” w Europie, może zwiększyć się dwukrotnie w ciągu najbliższych lat. Wśród podstaw dla takiej prognozy wymienia się ostre cięcia wydatków rządowych oraz sięgające ponad 26 proc. bezrobocie i trudności w uzyskaniu kredytu hipotecznego, co skutecznie ogranicza możliwości nabycia własnego „M”

Rosnący popyt na wynajem nieruchomości zachęca zagraniczne fundusze do inwestowania w niesprzedane domy w Hiszpanii, których „zaspas” szacowany jest przez Idealista.com (największą krajową stronę nieruchomościową) na około 1,3 mln.

W lipcu amerykański fundusz Blackstone Group, który kupił już około 40 tys. domów w USA zdecydował się kupić od władz Madrytu 18 bloków apartamentowych za 125,5 mln EUR. Z kolei bank Goldman Sachs Group wspólnie z madryckim Azora Capital zgodzili się w sierpniu zapłacić o 20 proc. więcej niż wynosiła cena wywoławcza w ofercie 32 domów socjalnych również sprzedawanych przez regionalne władze w Madrycie.

Stworzony w minionym roku Sareb, który ma zaabsorbować aktywa nieruchomościowe o wartości  50,8 mld EUR pozyskał w tym roku z ich sprzedaży już 1,7 mld EUR przebijając tegoroczny cel na poziomie 1,5 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Hiszpański bank „złych długów” kusi tanimi nieruchomościami