Hiszpańskie media pozytywnie o otwarciu rynku pracy dla Polaków

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-03-2006, 13:03

Najważniejsze media madryckie pozytywnie oceniają w piątek decyzję otwarcia hiszpańskiego rynku pracy dla pracowników z Europy Środkowowschodniej, w tym z Polski.

Najważniejsze media madryckie pozytywnie oceniają w piątek decyzję otwarcia hiszpańskiego rynku pracy dla pracowników z Europy Środkowowschodniej, w tym z Polski.

    O otwarciu od 1 maja hiszpańskiego rynku poinformował w czwartek premier Jose Luis Rodriguez Zapatero podczas międzyrządowych konsultacji polsko-hiszpańskich w Granadzie. W spotkaniu uczestniczył premier Kazimierz Marcinkiewicz.

    "Zniesienie restrykcji w swobodnym przepływie pracowników to decyzja słuszna i inteligentna, wnosząca pozytywne wartości do relacji z nowymi krajami UE, a głównie z Polską, której obszar i liczba ludności są porównywalne z hiszpańskimi" - pisze w piątkowym artykule redakcyjnym dziennik "El Pais".

    Według "El Pais", otwarcie rynku pracy "raczej nie jest obarczone ryzykiem". Dziennik przypomina, że w Hiszpanii pracuje legalnie 35 tysięcy Polaków i nie przewiduje się w krótkim okresie masowego napływu pracowników, "pomimo dużego bezrobocia w Polsce (18 proc.) i uwag polskiego premiera, że Polska dysponuje 10 mln wykształconych młodych ludzi, którzy mają stać się potencjalnymi beneficjentami tej decyzji.

    "ABC" zwraca uwagę, że otwarcie rynku pracy dla Polaków ma otworzyć drogę hiszpańskim firmom w Polsce. "Rząd hiszpański jest tym zainteresowany, gdyż Polska otrzyma fundusze europejskie w wysokości 60 mld euro do roku 2013, m.in. na budowę infrastruktury, na budownictwo mieszkaniowe, ochronę środowiska itd.", a firmy hiszpańskie liczą na kontrakty w Polsce.

    "Do tego dochodzi imponująca fala prywatyzacji rozpoczętej przez polski rząd" - pisze dziennik "El Mundo". "Premier Kazimierz Marcinkiewicz podkreślił, że "chce więcej Hiszpanii w Polsce" i zachęcał firmy do inwestowania, opowiadając się przy tym za wolnym rynkiem" - pisze "ABC".

    Dziennik "El Mundo" podkreśla natomiast, że otwarcie rynku pracy dla Polaków zostało odebrane jako "ważny gest symboliczny, znoszący moratorium dyskryminujące "nowe" kraje UE wobec "starych".

    Grażyna Opińska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane