Hiszpańskie Olé! to wezwanie Allaha

Przez blisko osiem stuleci władzę nad półwyspem iberyjskim sprawowali Maurowie z Afryki Północnej. Posługiwali się oczywiście językiem arabskim, który pozostawił po sobie ponad 4000 słów funkcjonujących obecnie w języku hiszpańskim. Stanowi to ok 8% całego ich zasobu leksykalnego! Jedną z pamiątek jest zawołanie "Olé" wzywające Allaha.

Jednym z charakterystycznych elementów kultury Maurów rozwiniętej na półwyspie iberyjskim był ekstatyczny taniec religijny. Wierzono, że tancerz osiągający najwyższy poziom wdzięku i intensywności w wirujących ruchach staje się pośrednikiem między Bogiem a ludźmi. W zachwycie widzowie wykrzykiwali wtedy Allah! dla podkreślenia swojej admiracji kunsztu tancerza. Z biegiem wieków przekształciło się ono w formę Olé! wciąż będącą popularną zachętą wykrzykiwaną przez widzów do wirujących tancerzy flamenco.

Théodore Chassériau, Tancerki mauretańskie, 1849 r.
Zobacz więcej

Théodore Chassériau, Tancerki mauretańskie, 1849 r.

Sam taniec kultowy pozostał zresztą w kulturze iberyjskiej i przez nią rozprzestrzenił się również na inne kraje zachodniej Europy, nazywany jest tam moreską bądź moryską.

Przez wiele stuleci aż do początków XX wieku, oficjalnie bagatelizowano wpływ arabskich Maurów na kulturę Hiszpanii. Dopiero poeta Manuel Machado określił siebie mianem "dumnego Maura, syna rasy kraju słońca". W ślad za nim również wybitny poeta Federico Garcia Llorca wyraził swoją solidarność z prześladowanymi Maurami - jak określił próby usunięcia ich z kulturowej historii półwyspu. 

Historia pozbawionego transcendentalnego znaczenia, ale wciąż wyrażającego zachętę i podziw słowa Olé! jest najlepszym skrótem skomplikowanej przeszłości hiszpańskiego tygla kulturowego.

Poniżej nagranie jednej z prób odtworzenia mauretańskiego tańca religijnego:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Historii / Hiszpańskie Olé! to wezwanie Allaha