Hobbit najczęściej ściąganym filmem w 2013 r.

DI, PAP
opublikowano: 02-01-2014, 17:41

"Hobbit. Niezwykła podróż" to film, który w minionym roku najczęściej był ściągany przez internetowych piratów - podała telewizja BBC. Według ekspertów cytowanych przez telewizję, piractwo tylko w Wielkiej Brytanii jest zagrożeniem dla 1,5 mln miejsc pracy.

BBC powołując się na internetowy serwis TorrentFreak podało, że "Hobbita" ściągnięto 8,4 mln razy. Na drugim miejscu wśród najczęściej ściąganych w ubiegłym roku filmów znalazł się "Django" w reżyserii Quentina Tarantino (8,1 mln pobrań), a na trzecim "Szybcy i Wściekli 6" (7,9 mln pobrań).

Zobacz więcej

Bilbo Baggins, główny bohater filmów z serii "Hobbit" fot. Bloombert

Przytoczone dane nie uwzględniają części nielegalnej wymiany pilików między internautami ani oglądania filmów w tzw. streamingu, więc w rzeczywistości te liczby mogą być wyższe.

Najczęściej ściąganym serialem była natomiast "Gra o tron". Trzeci sezon serialu wyprodukowanego przez HBO ściągnięto nielegalnie 5,9 mln razy.

Według serwisu TorrentFreak nie ma dowodów, że ściąganie filmów przez internet w uderza w zyski wytwórni i dystrybutorów. Przeciwnego zdania są cytowani przez BCC eksperci. "Piractwo zagraża źródłom utrzymania ponad 1,5 mln osób, których praca zależy od sukcesu filmów, programów telewizyjnych i innych form rozrywki, które są tworzone w Wielkiej Brytanii" - twierdzi jeden z nich.

Przeciwnicy ściągania filmów z internetu zauważają również, że właściciele domen, na których udostępniane są filmy zarabiają na tym, choć z produkcją i dystrybucją tych obrazów nie mają nic wspólnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Hobbit najczęściej ściąganym filmem w 2013 r.