Hofman: jeżeli Gronkiewicz-Waltz nie stawi się przed komisją - sięgniemy po regulaminowe uprawnienia

20-06-2007, 09:40

Przewodniczący bankowej komisji śledczej Adam Hofman (PiS) poinformował, że komisja otrzymała pismo, w którym prezydent Warszawy i była prezes Narodowego Banku Polskiego kolejny raz odmówiła stawienia się przed śledczymi. "Jeżeli pani prezydent nie stawi się, to sięgniemy po  regulaminowe uprawnienia" - powiedział poseł PiS.

Gronkiewicz-Waltz miała być przesłuchiwana w piątek. Jednak - jak poinformował Hofman - prezydent przesłała list, w którym pisze, że "mimo chęci, prawo nie daje jej możliwości stawienia się przed komisją, ponieważ jest b. prezesem NBP, a komisja nie ma możliwości kontroli NBP".

Hofman odpisał, informując, że komisja nie ma zamiaru kontrolować działalności NBP, ale chce, by Gronkiewicz-Waltz podzieliła się ze śledczymi informacjami na tematy ich interesujące.

"Ekspertyzy wskazują, że b. prezes NBP ma obowiązek stawienia się przed komisją (...) Nadal podtrzymujemy wezwanie. Jeżeli pani prezydent nie stawi się, to sięgniemy po regulaminowe uprawnienia" - dodał Hofman.

Komisja może wystąpić z wnioskiem o ukaranie przez sąd okręgowy osoby, która nie stawiła się przed śledczymi. Kara może wynieść do 3 tys. zł. W ciągu tygodnia od daty doręczenia postanowienia o wymierzeniu kary, świadek może przedstawić usprawiedliwienie. Wówczas kara jest uchylana.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Hofman: jeżeli Gronkiewicz-Waltz nie stawi się przed komisją - sięgniemy po regulaminowe uprawnienia