Hoga podwyższy prognozę

Zbigniew Kazimierczak
20-11-2003, 00:00

Zarząd Hogi lada dzień przedstawi nową prognozę przychodów ze sprzedaży. I to wyższą o kilkadziesiąt procent.

Hoga, do niedawna znana z portalu internetowego, a od ponad roku specjalizująca się w usługach informatycznych, niebawem podwyższy prognozę przychodów na 2003 r. Pierwotnie mówiła o 10,5 mln zł.

— Nowe szacunki przygotujemy do końca listopada. Nie mogę jeszcze podawać konkretnej kwoty, ale będzie o kilkadziesiąt procent wyższa — twierdzi Bogusław Majka, wiceprezes Hogi.

Kontrakty napływają

Wyższe od zakładanych przychody katowickiej spółki to w głównej mierze efekt sporej liczby kontraktów podpisanych w ostatnich miesiącach. Największy z nich dotyczył dostawy sprzętu komputerowego o wartości 4 mln zł. Inne zamówienia nie były już, co prawda, tak duże (zresztą spółka nie spodziewa się prędko zamówień tej wielkości), ale ich duża liczba wystarczyła, aby pozytywnie zrewidować plany dotyczące przychodów.

Zresztą Hoga stara się zmienić nieco profil działalności, odchodząc od prostych dostaw sprzętu, które generują, co prawda, całkiem sporą sprzedaż, ale są raczej mało rentowne. Wysiłki zarządu spółki idą więc w kierunku pozyskiwania bardziej rentownych zleceń na dostawę produktów informatycznych.

Walka ze stratami

Po trzech kwartałach Hoga ma prawie 1 mln zł straty. Ostatni kwartał jest jednak dla spółki tradycyjnie najlepszy. Przed rokiem przyniósł blisko 0,5 mln zł zysku. Jeszcze niedawno przedstawiciele Hogi twierdzili, że w sprzyjających okolicznościach możliwe jest nawet zamknięcie 12 miesięcy bez strat.

Ale nawet jeśli to się nie uda, to i tak widać zdecydowaną poprawę wyników finansowych spółki, która 2001 r. zakończyła z blisko 6 mln zł na minusie. Nowa strategia przedstawiona w marcu 2002 r., polegająca na odejściu od prowadzenia portalu (ten generuje obecnie ledwie kilka procent przychodów), okazuje się dobrym posunięciem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Hoga podwyższy prognozę