Holandia krytykuje Komisję Europejską za kompromis z Włochami

opublikowano: 22-01-2019, 12:21

Holenderski minister finansów Wopke Hoekstra skrytykował Komisję Europejską za zaakceptowanie budżetu Włoch.

- To stracona okazja zrobienia właściwych rzeczy w dłuższej perspektywie – powiedział Hoekstra.

Jego wypowiedź pojawiła się krótko po spotkaniu z innymi ministrami finansów eurolandu, podczas którego prosił Komisję Europejską o wyjaśnienie na piśmie w jaki sposób w zawartym w grudniu z rządem Włoch kompromisie „zgadzają się rachunki” dotyczące przyszłorocznego budżetu. 

W grudniu KE odstąpiła od działań dyscyplinarnych wobec Włoch w sprawie projektu budżetu kraju na 2019 rok po tym jak populistyczny rząd zgodził się dokonać ustępstw dotyczących niektórych wydatków i obniżyć planowany deficyt budżetowy, choć nie zrealizował żądania obniżenia deficytu strukturalnego, czyli nie uwzględniającego jednorazowych wydatków i wpływu cyklu gospodarczego. 

Hoekstra uważa, że w sprawie budżetu Włoch „pozostały ważne pytania”. Zwrócił się także do KE, aby stosowała reguły strefy euro „w tym samym stopniu wobec wszystkich zaangażowanych”.  

- Reguły obowiązują nie dlatego, że je lubię, czy lubi je ktoś inny. Reguły są dlatego, bo ich przestrzeganie jest w długoterminowym interesie Europejczyków i europejskich państw – podkreślił Hoekstra.

Pierre Moscovici, unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych powiedział, że choć negocjacje z Włochami nie były łatwe, to brak chęci uniknięcia kryzysu byłby „tak samo głupi w przypadku Włoch, jak i strefy euro”.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu