Holandia przyłącza się do skargi Austrii przeciwko opłatom za autostrady w Niemczech

opublikowano: 13-12-2017, 13:57
aktualizacja: 13-12-2017, 13:58

Holandia ogłosiła w środę, że przyłącza się do skargi Austrii w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej przeciwko Niemcom, za zamiar wprowadzenia opłat za korzystanie z autostrad, który mieliby w rzeczywistości płacić tylko cudzoziemcy.

- Holandia przyłączy się do Austrii w jej wniosku o interwencję przeciwko Niemcom – poinformowała minister infrastruktury Cora van Nieuwenhuizen w liście przesłanym do parlamentu Holandii. 

Zobacz więcej

Autostrada w Niemczech

Bloomberg

Opłata od korzystania z autostrad, skonstruowana w taki sposób, że płaciliby ją tylko obcokrajowcy, ma obowiązywać od początku 2019 roku.

- Holandia postrzega ją jako sprzeczną z zakazem dyskryminacji, a także jako utrudnienie swobodnego poruszania się – wyjaśniła van Nieuwenhuizen.

Formalnie Holanda złoży skargę na początku przyszłego roku. Wiadomo już jednak, że decyzja Trybunału nie nastąpi przed wejściem w życie zatwierdzonych przez niemiecki parlament w marcu zmian w systemie opłat. 

Z opublikowanych w środę danych wynika, że każdego roku granicę z Niemcami przekracza 22 mln pojazdów z Holandii. Wprowadzenie opłat w Niemczech będzie kosztować holenderskich kierowców 60-100 mln EUR rocznie, oszacowała firma Ecorys. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.au

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu