Holding pozwoli przetrwać

Olimpia Kunert
opublikowano: 19-02-2007, 00:00

Jako praktyk przekształceń własnościowych, a zarazem członek rady nadzorczej Polskiego Holdingu Farmaceutycznego (PHF), przeanalizowałam organizację grupy Polf, które mają zrealizować rządowy program dla polskiego przemysłu farmaceutycznego.

Holding oparty jest na prawie zwierzchnictwa w stosunku do spółek zależnych, ponieważ ma większościowe pakiety ich akcji kapitałowych. Niestety, od czasu utworzenia PHF w trzech Polfach nic się nie zmieniło — były kierowane po staremu, w ich strukturach organizacyjnych nie wprowadzono żadnych zmian, nie utworzono kanałów komunikacji, nie uruchomiono instrumentów zarządzania właściwych dla organizacji holdingowej. Spółki zależne zachowywały się tak, jakby nic się nie stało.

Miało to dwojakie następstwa: po pierwsze — opóźnienie etapu właścicielskiego, po drugie — pracownicy Polf zostali zdezorientowani, po co powołano PHF. Reakcje związków zawodowych to naturalna konsekwencja złego zarządzania w spółkach. Ich zarządy, „dryfując” na rynku leków generycznych, tworzą mity, że da się przetrwać bez pomocy właściciela, mając umowę społeczną gwarantującą zatrudnienie oraz wsparcie związków zawodowych. Tymczasem prawa trudnego rynku są bezwzględne. Produkować można tylko to, co da się sprzedać — dlatego nikt nie zainwestuje, jeśli nie ma widoków na zyski.

Olimpia Kunert

profesor zarządzania Politechniki Łódzkiej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Olimpia Kunert

Polecane